
Teplota Tichého oceánu k 1. dubnu 2008. La Niňu signalizuje modrá až fialově zbarvená oblast v rovníkové části, kde byla teplota vody podprůměrná.
„Tento chladnější trend Pacifické dekádové oscilace by mohl zesílit působení La Nini a oslabit vliv El Niňa v Tichém oceánu,“ konstatoval oceánograf a klimatolog Bill Patzert z kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (Jet Propulsion Laboratory, JPL-NASA).
Studené výkyvy obou cyklů se promítají do počasí na celé planetě a dočasně tlumí projevy globálního oteplování.
„Tyto přirozené fenomény mohou opravdu někdy maskovat globální oteplování vyvolané lidmi,“ řekl oceánograf a expert na klima Josh Willis z JPL. „Mohou mít ovšem i zesilující účinek.“
I přes působení La Nini se Země otepluje, avšak pomaleji než v předchozích letech. Letošní teploty budou asi o 0,4 stupně Celsia nad průměrem let 1961 až 1990.

Index jižní oscilace (Souther Oscillation Index, SOI) k 4. dubnu 2008. Index jižní oscilace vychází ze zákonitostí klimatického systému definovaných G.T. Walkerem a E.W. Blissem v 30. letech 20. století. SOI je daný rozdílem přízemního tlaku vzduchu mezi Tahiti (Jižní Pacifik) a Darwinem v Austrálii (Indický oceán). Kladné hodnoty ukazují na trvání klimatického jevu La Niňa.

Teplotní změny spojené s Pacifickou dekádovou oscilací.

Měsíční hodnoty indexu Pacifické dekádové oscilace (Pacific Decadal Oscillation, PDO) v období od roku 1900 do ledna 2008. V minulém století trvaly fáze PDO 20 i 30 let.
Zdroje:
– NASA/JPL (21.04.2008, Larger Pacific Climate Event Helps Current La Nina Linger)
– NOAA/NCDC (Pacific Decadal Oscillation)
– JISAO (Pacific Decadal Oscillation)
– Wikipedia (El Niño-Southern Oscillation)
– Wikipedia (Pacific decadal oscillation)
– Bureau of Meteorology (The Southern Oscillation Index)