- Magazín Gnosis - https://magazin.gnosis.cz -

Sviňucha kalifornská je na pokraji vyhynutí

Nejohroženějším kytovcem světa je po pravděpodobném vyhynutí delfínovce čínského sviňucha kalifornská (Phocoena sinus), jejíž populace se po roce 1970 dramaticky ztenčila (o více než 80 procent) a v současné době čítá přibližně 150 jedinců. Nepodaří-li se nepříznivý trend zastavit, připíšeme si podle vědců možná už za dva roky na seznam vyhynulých zvířat další jméno.

Místo, kde se sviňucha kalifornská vyskytuje, je na mapě zvýrazněno sytě žlutou barvou.

Sviňucha (v angličtině a španělštině známá pod názvem Vaquita) se vyskytuje pouze v nejsevernější části Kalifornského zálivu. Živí se rybami a žije jednotlivě nebo v malých skupinkách v kalných mělkých vodách podél pobřeží. Váží 30 až 55 kilogramů a dorůstá do délky 120 až 150 centimetrů, přičemž samice jsou zpravidla větší než samci. Horní polovina těla sviňuchy je tmavě šedá, spodní strana je šedobílá až světle šedá. Kůže kolem očí a čelisti je zbarvená černě. Dožívá se maximálně 21 let.

Největším nebezpečím pro tyto plaché kytovce jsou rybářské sítě, do nichž se často zamotávají. Mezi další závážné problémy patří neplodnost, znečištění životního prostředí pesticidy a snížené množství vody vlévající se do zálivu z řeky Colorado.

Zdroje:
Nature (16.11.2007, Endangered porpoise worse off than thought)
Český rozhlas Leonardo (19.11.2007, Následovník delfínovce čínského?)
IUCN Red List (Phocoena sinus – Critically Endangered)
Wikipedia (Vaquita)
IWAF (Vaquita)
CMS (Phocoena sinus Norris & McFarland, 1958)
BBC (Gulf porpoise, vaquita, cochito)

Další články v rubrice: