Lidstvo je vážnou hrozbou pro život na Zemi. Současné tempo vymírání je zásluhou člověka až desettisíckrát rychlejší než v minulosti. Populace sledovaných živočišných druhů poklesly za posledních 35 let (mezi lety 1970 a 2005) o 27 procent. Nejhůře jsou na tom zvířata žijící v mořích. Mezi lety 1995 a 2005 se početní stav mořských druhů snížil o 28 procent, populace mořských ptáků se ztenčily o 30 procent. Výrazné ztráty jsou způsobeny především devastací životního prostředí a vyčerpáváním přírodních zdrojů. K tomu se přidávají i klimatické změny, jejichž závažnost v příštích desetiletích poroste. 16. května 2008 to ve společném dokumentu uvedli představitelé Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF), Zoologické společnosti v Londýně (Zoological Society of London, ZSL) a organizace Global Footprint Network (GFN).
Čísla souvisejí s tzv. indexem živoucí planety (Living Planet Index, LPI), který je indikátorem stavu biologické rozmanitosti a mapuje populační vývoj téměř 1500 druhů zvířat (811 ptáků, 302 savců, 241 ryb, 83 obojživelníků a 40 plazů).
To, co se teď děje, nemá obdoby, varoval jeden z autorů zprávy Jonathan Loh. Museli bychom se v čase vrátit až k dinosaurům, abychom viděli tak prudký pokles indexu biodiverzity, jako je tomu nyní. Z pohledu lidského vnímání času je tento děj relativně pomalý, avšak úbytek o 30 procent během jediné generace nemá v historii našeho druhu obdoby.
Mezi roky 1960 a 2000 se počet lidí na Zemi zdvojnásobil. Ve stejném časovém rozmezí se populace zvířat snížila o třetinu. Je tedy jasné, že za tento pokles je zodpovědný člověk, vysvětlil Lohův kolega Dr. Ben Collen.
„Biodiverzita je oporou pro zdraví planety a má přímý dopad na naše životy, je tedy znepokojivé, že i přes větší povědomí o enviromentálních problémech jsme pořád svědky sestupného trendu,“ prohlásil Colin Butfield z WWF.
Butfield poukázal na blížící se setkání států, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti a zavázaly se do roku 2010 zpomalit vymírání druhů. Chceme-li mít naději na úspěch, musíme kromě snižování emisí zastavit ničení biotopů a komerční rybolov. I když se o tom stále diskutuje, v praxi bohužel k žádnému posunu nedošlo. Vlády do této chvíle nebyly schopny dodržet svůj závazek a neuskutečnily to, o čem hovořily. Je to naše selhání a důsledky budou zničující, řekl Jonathan Loh.
Zdroje:
– WWF UK (16.05.2008, Biodiversity plummets as resource use soars)
– ZSL (16.05.2008, Biodiversity Plummeting)
– Novinky (16.05.2008, Epocha masivního vymírání druhů na Zemi pokračuje, varují vědci)
Další články v rubrice:
- Počet zvířat v přírodě na Zemi rychle klesá, mezi lety 1970 a 2012 jsme přišli o 58 procent zvířat
- NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul
- Ztráta biodiverzity v zemědělství může prohloubit potravinovou krizi
- Sviňucha kalifornská je na pokraji vyhynutí
- Čínský sladkovodní delfín vyhynul
- Zoologové chtějí zachránit delfínovce čínského
- Říčním delfínům v Asii hrozí vyhynutí