mapa stránek || vyhledávání

Lidstvo jako hrozba pro život na Zemi, nejvíce jsou decimovány populace mořských druhů

Lidstvo je vážnou hrozbou pro život na Zemi. Současné tempo vymírání je zásluhou člověka až desettisíckrát rychlejší než v minulosti. Populace sledovaných živočišných druhů poklesly za posledních 35 let (mezi lety 1970 a 2005) o 27 procent. Nejhůře jsou na tom zvířata žijící v mořích. Mezi lety 1995 a 2005 se početní stav mořských druhů snížil o 28 procent, populace mořských ptáků se ztenčily o 30 procent. Výrazné ztráty jsou způsobeny především devastací životního prostředí a vyčerpáváním přírodních zdrojů. K tomu se přidávají i klimatické změny, jejichž závažnost v příštích desetiletích poroste. 16. května 2008 to ve společném dokumentu uvedli představitelé Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF), Zoologické společnosti v Londýně (Zoological Society of London, ZSL) a organizace Global Footprint Network (GFN).

Čísla souvisejí s tzv. indexem živoucí planety (Living Planet Index, LPI), který je indikátorem stavu biologické rozmanitosti a mapuje populační vývoj téměř 1500 druhů zvířat (811 ptáků, 302 savců, 241 ryb, 83 obojživelníků a 40 plazů).

To, co se teď děje, nemá obdoby, varoval jeden z autorů zprávy Jonathan Loh. Museli bychom se v čase vrátit až k dinosaurům, abychom viděli tak prudký pokles indexu biodiverzity, jako je tomu nyní. Z pohledu lidského vnímání času je tento děj relativně pomalý, avšak úbytek o 30 procent během jediné generace nemá v historii našeho druhu obdoby.

Mezi roky 1960 a 2000 se počet lidí na Zemi zdvojnásobil. Ve stejném časovém rozmezí se populace zvířat snížila o třetinu. Je tedy jasné, že za tento pokles je zodpovědný člověk, vysvětlil Lohův kolega Dr. Ben Collen.

„Biodiverzita je oporou pro zdraví planety a má přímý dopad na naše životy, je tedy znepokojivé, že i přes větší povědomí o enviromentálních problémech jsme pořád svědky sestupného trendu,“ prohlásil Colin Butfield z WWF.

Butfield poukázal na blížící se setkání států, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti a zavázaly se do roku 2010 zpomalit vymírání druhů. Chceme-li mít naději na úspěch, musíme kromě snižování emisí zastavit ničení biotopů a komerční rybolov. I když se o tom stále diskutuje, v praxi bohužel k žádnému posunu nedošlo. Vlády do této chvíle nebyly schopny dodržet svůj závazek a neuskutečnily to, o čem hovořily. Je to naše selhání a důsledky budou zničující, řekl Jonathan Loh.
 

Living Planet Index – Index živoucí planety v letech 1970 až 2005.

Zdroje:
WWF UK (16.05.2008, Biodiversity plummets as resource use soars)
ZSL (16.05.2008, Biodiversity Plummeting)
Novinky (16.05.2008, Epocha masivního vymírání druhů na Zemi pokračuje, varují vědci)
 

Další články v rubrice:

20.5.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference