mapa stránek || vyhledávání

Zoologové chtějí zachránit delfínovce čínského

Delfínovec čínský (Lipotes vexillifer) je nejvíce ohroženým kytovcem na světě. Populace tohoto plachého a půvabného sladkovodního delfína s tělem o velikosti dospělého člověka se dostala na samou hranici existence. Podle loňské studie přežívá v největší čínské řece Jang-c‘-ťiang posledních 13 zástupců druhu. Mezinárodní skupina zoologů se ještě chce pokusit delfínovce zachránit a prosazuje plán, na jehož základě by mělo být v příštích 3 letech odchyceno 5 jedinců a přemístěno do jezera Tchien-e-čou v provincii Chu-pej (Hubei). Pokud se akci nepodaří úspěšně dokončit, je téměř jisté, že delfínovec bude zapsán na seznam vyhynulých druhů zvířat.

Delfínovec čínský (Lipotes vexillifer)

„Plán počítá se zřízením rezervace v 21 kilometrů dlouhém jezeře, které bylo do 70. let součástí řeky Jang-c‘-ťiang,“ představil návrh vědců Samuel Turvey z Londýnské zoologické společnosti (Zoological Society of London, ZSL). „Přísně monitorovaný chov v částečně přirozených podmínkách je jediný způsob, jak zachránit delfínovce před vymřením.“

Číňané neúměrným rybolovem snížili množství ryb v řece, což delfínovce připravilo o zdroj potravy. Mnoho jedinců uvízlo v rybářských sítích nebo zemřelo po srážkách s loděmi. Voda v řece je extrémně znečištěná. Tok je regulován vodními stavbami. Značně negativní dopad na životní prostředí má i nedávno dokončená obří přehrada Tři soutěsky. „To byl další hřebíček do rakve, ale početní zastoupení druhu klesalo desítky let; během Velkého skoku vpřed (kampaň vyhlášená a realizovaná v letech 1958 až 1960 Mao Ce-tungem) byla dokonce zřízena továrna na výrobu tašek z delfíni kůže,“ připomněl Turvey.

Vlivem krajně nepříznivých okolností se populace delfínovce ve 20. století propadala postupně stále hlouběji – na 5 tisíc v roce 1950, 300 v roce 1986, 21 až 23 v roce 1999 a 13 v roce 2005. Jiné výzkumy odhadují aktuální počet na několik desítek (ne však více než 50).

Projekt bude v prvním roce stát 365 tisíc až 545 tisíc dolarů. Peníze budou investovány například do plavidel, z níchž budou delfínovci odchyceni, do vrtulníků určených k přepravě do jezera nebo k zajištění veterinární péče. V jezeře by měl mít delfínovec dostatek ryb k obživě. Vhodnější podmínky pro život signalizuje přítomnost jiného ohroženého kytovce – sviňuchy hladkohřbeté (Neophocaena phocaenoides).

ZSL a spolupracující organizace očekávají od čínských úřadů, že projekt schválí. Mezitím zvažují konkrétní způsoby, jak získat finanční prostředky. Ćínské ministerstvo zemědělství přislíbilo, že oblast jezera vyhlásí za Národní přírodní rezervaci. Pokud bude plán úspěšně realizován, navrhovatelé posléze delfínovce vrátí zpět do Jang-c‘-ťiang.

Zdroje:
ZSL (Dolphin conservation on the Yangtze River)
BBC News (27.06.2006, Last chance for China’s dolphin)
EkoList.cz (28.06.2006, Vědci představili plán na záchranu delfínovce čínského)
SME.sk (29.06.2006, Zoológovia chcú zachrániť ohrozené delfínovce)
IUCN Red List (Lipotes vexillifer)

Další články v rubrice:

4.7.2006

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference