mapa stránek || vyhledávání

Říčním delfínům v Asii hrozí vyhynutí

Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) poukázal na nebezpečí, které ohrožuje existenci sladkovodních delfínů. Původcem všech problémů je jako obvykle člověk. Voda v asijských řekách je znečištěná pesticidy, herbicidy a lidskými splašky. Řeky jsou přehrazovány, čímž se omezuje životní prostředí ryb a narušuje se celý potravní řetězec. Část delfínů se kromě toho stává obětí rybolovu. Výsledek? Populace sladkovodních delfínů poklesla na několik tisíc jedinců.

Řeka Jang-c‘-ťiang ústí do Východočínského moře. Snímek družice Terra z 19.9.2000.

Asi 13 delfínů přežívá v  čínském veletoku Jang-c‘-ťiang. Číňané se na ekologii příliš neohlížejí a tak se do řek dostane všelicos. O mnoho lepší není ani situace v Indii a okolních státech. Ganga, Brahmaputra a jejich přítoky už dávno neoplývají životem tak jako kdysi. Necelé dvě tisícovky delfínů jsou toho smutným dokladem. Podobný počet delfínů se vyskytuje v řekách v Tichomořské oblasti. Na území Pákistánu odhadují odborníci populaci na 1100 jedinců.

Těla zkoumaných ryb a delfínů byla zamořena velkým množstvím průmyslových odpadních látek. WWF svou zprávu uzavřel konstatováním, že kvalita vodních zdrojů klesá na celé planetě.

Zdroje:
WWF (21.03.2005, River dolphins in freshwater battle against extinction, WWF warns)
BBC News (21.03.2005, Asian river dolphins threatened)
BBC Czech (21.03.2005, Asijské říční delfíny ohrožuje člověk)
21. století (22.03.2005, Asijští delfíni v ohrožení)
NASA (25.10.2000, MODIS: Mouth of the Yangtze)

Další články v rubrice:

23.5.2005

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference