- Magazín Gnosis - https://magazin.gnosis.cz -

Ohlédnutí za hurikánem Ophelia

Hurikán Ophelia u Azorských strovů, 14.10.2017

Ophelia, desátý hurikán letošní sezóny, se stal nejvýchodněji se pohybujícím hurikánem třetí kategorie v prostoru Atlantského oceánu od začátku sledování v polovině 19. století. Cyklóna si vyžádala nejméně tři oběti na životech (přičítá se jí i smrt 46 lidí při požárech rozdmýchaných větrem na Pyrenejském poloostrově). Škody způsobené v Irsku a ve Spojeném království se odhadují na 1 miliardu eur.

Své maximální intenzity dosáhl hurikán 14. října, když se nacházel 375 kilometrů jihovýchodně od Azorských ostrovů. Při maximální rychlosti větru 185 kilometrů za hodinu a tlaku ve středu bouře 971 hektopascalů, se zařadil do třetí kategorie hurikánů podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice.

K pobřeží Irska doputoval o dva dny později po transformaci v mimotropickou bouři. Silný vítr, který měl nárazech až 160 kilometrů za hodinu, lámal stromy, strhával střechy domů, poškozoval rozvodnou síť. Statisíce domácností zůstaly bez elektřiny.

Odborníky hurikán překvapil. Zformoval se daleko od míst, kde hurikány obvykle vznikají, a při svém pohybu na severovýchod oproti prognózám nezeslábl, naopak, po určitou dobu dokonce zesiloval. Někteří vědci poukázali na skutečnost, že se teploty v Atlantském oceánu aktuálně pohybují 1 až 2 stupně Celsia nad průměrem. Zaznívají názory, že s postupujícím oteplováním se budou silnější hurikány vyskytovat častěji a pro Evropu budou větší hrozbou než v minulosti.

Hurikán Ophelia nad Atlantikem, 13.10.2017

Mimotropická bouře Ophelia u pobřeží Irska, 16.10.2017. Povšimněte si šedohnědých pásů v pravé části snímku. Jsou tvořeny prachem původem ze Sahary a kouřem z požárů v Portugalsku a Španělsku.

Trasa a síla hurikánu Ophelia.

Zdroje: NHC (NOAA), Wikipedia, NASA Earth Observatory (2), NASA/MODIS, Weather Underground (2)

Další články v rubrice: