mapa stránek || vyhledávání

Cyklon Freddy překonal několik rekordů

/AKTUALIZOVÁNO/ Cyklon Freddy, který déle než měsíc cestoval nad Indickým oceánem a na jehož mimořádnost upozornila i Světová meteorologická organizace, se zapsal do historie překonáním několika rekordů:

  1. Stal se nejdéle trvající tropickou cyklonou od začátku meteorologických záznamů (39 dnů). Překonal rekord hurikánu John, který se v roce 1994 udržel nad Tichým oceánem po dobu 31 dnů.
  2. Dosáhl historicky nejvyšší akumulované cyklonové energie (Accumulated cyclone energy, ACE) 87,01. Dosud nejvyšší vypočítanou hodnotu 85,26 indexu ACE měl hurikán/tajfun Ioke z roku 2006. Na jižní polokouli před Freddym vévodil statistikám cyklon Fantala z roku 2016 s ACE 52,47. Cyklon Freddy vygeneroval tolik akumulované cyklonové energie jako průměrná sezóna hurikánů v Atlantiku.
  3. Během svého trvání prošel Freddy sedmkrát fází rychlé intenzifikace (rychlost větru zesílila během 24 hodin o více než 55 km/h). To je naprosto mimořádné, protože za celou dobu sledování došlo u jedné tropické cyklony na jižní polokouli maximálně ke třem fázím rychlé intenzifikace, na severní polokouli byly takové fáze u jedné tropické cyklony nanejvýš čtyři.
  4. Freddy se stal teprve čtvrtou tropickou cyklonou, které překonaly celý Indický oceán od východu na západ. Předchozí případy se vyskytly v roce 1994 (cyklon Litanne) a v roce 2000 (cyklony Leon-Eline a Hudah).
  5. Freddy je pouze jednou z pěti tropických cyklon 5. kategorie, které se na Zemi vyskytly v únoru. Podle odhadu amerického Joint Typhoon Warning Center (JTWC) dosahoval vítr 16. února rychlosti až 270 kilometrů za hodinu. Silnější než Freddy byl pouze cyklon Winston v únoru 2016, který byl provázen větrem o rychlosti až 285 kilometrů za hodinu.

Freddy na své dlouhé a pozoruhodné trase Indickým oceánem od Indonésie a Austrálie k pobřeží Afriky způsobil značné materiální škody na Maskarénách, Madagaskaru, v Mosambiku, Zimbabwe a Malawi. Přes Madagaskar přešel 21. února, 24. února zasáhl poprvé Mosambik, po několika dnech nad pevninou se už značně oslabený vrátil 1. března nad oceán, opět zesílil, nejdříve zamířil k Madagaskaru, pak prošel Mosambickým průlivem a jako cyklon 2. kategorie udeřil 11. března znovu na Mosambik. Během čtyř týdnů, kdy se bouře dvakrát prohnala nad Mosambikem, napršelo v zemi podle meteorologů takové množství srážek, které by za normálních okolností spadlo za celý rok. Obdobná situace nastala také v sousedním Malawi.

V souvislosti s cyklonem zahynulo nejméně 894 lidí, 676 obětí bylo hlášeno z Malawi, 198 z Mosambiku, 17 z Madagaskaru, 2 ze Zimbabwe a 1 z Mauriciu. Silný vítr a zejména povodně po vydatných deštích postihly téměř 2 miliony lidí, zničeny byly desetitisíce domů, velké škody napáchaly živly na infrastruktuře a v zemědělství.
 

Mapa ukazující dráhu cyklonu Freddy a jeho intenzitu podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Zárodek bouře vznikl mezi Indonésií a Austrálií 30. ledna 2023, 4. února bouře zesílila na tropickou depresi a 6. února americké JTWC (Joint Typhoon Warning Center) oznámilo zformování tropické cyklony. Bouře na své dlouhé dráze zdolala Indický oceán, přešla přes Madagaskar, pohybovala se nad Mosambikem, odkud se po několika dnech vrátila nad moře a znovu nabrala na intenzitě. Nad Mosambik se posléze vydala ještě jednou. K jejímu rozpadu došlo až 15. března. Celkem překonala vzdálenost více než 8 000 kilometrů.

Cyklon Freddy nad Indickým oceánem nedaleko ostrova Mauricius pohledem družice Terra 20.2.2023.

Satelitní snímek družice NOAA-20 z 8. března 2023 ukazuje cyklon Freddy v Mosambickém průlivu mezi Mosambikem a ostrovem Madagaskar.

Zdroje: Wikipedia, Yale Climate Connections, WMO, The Washington Post, NASA Earth Observatory
 

Další články v rubrice:

11.3.2023

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference