mapa stránek || vyhledávání

Hurikán Maria devastoval ostrovy v Karibiku

Hurikán Maria a tropická bouře José, 19.9.2017

Ostrovy v Karibiku pustošil další v řadě nebezpečných hurikánů. Hurikán Maria, který se vydal po podobné trase jako jeho předchůdce jménem Irma před dvěma týdny, během pondělí 18. září výrazně zesílil a zařadil se do 5. nejvyšší kategorie. Svého maxima dosáhla Maria 20. září při rychlosti 280 kilometrů za hodinu a tlaku vzduchu v oku bouře 908 hektopascalů.

Hurikán způsobil velké škody na ostrovech Dominika, Guadaloupe, Martinik, Svatá Lucie, na Panenských ostrovech a v Portoriku. Ve městě Caguas napršelo 962 litrů vody na metr čtvereční, což z hurikánu Maria dělá druhou srážkově nejvydatnější tropickou cyklónu nad portorickým územím v historii. Rozbouřené živly způsobily smrt nejméně 59 lidí, dalších 33 osob se pohřešuje. Škody se odhadují na více než 50 miliard dolarů.

V úterý 19. září vítr kolem středu bouře dosahoval maximální rychlosti 260 kilometrů za hodinu, v nárazech až 315 kilometrů za hodinu. Na ostrově Dominika, kde žije 72 tisíc obyvatel, živel zcela zničil nebo poškodil 90 procent všech staveb a vyžádal si nejméně 27 lidských životů, dalších 27 osob se pohřešuje. Také z Guadeloupe přišly zprávy o velkých materiálních škodách a smrti dvou lidí. Jednu oběť si Maria vyžádala na Panenských ostrovech. Bez obětí na životech se řádění hurkánu obešlo na Martiniku a Svaté Lucii.

Ve středu 20. září Maria zesílila a dosáhla své maximální intenzity, vítr dosahoval rychlosti až 280 kilometrů za hodinu, v nárazech 340 kilometrů za hodinu. Tlak vzduchu v oku hurikánu poklesl na 908 hektopascalů. Maria se zařadila mezi deset nejsilnějších hurikánů, které se od začátku sledování objevily v prostoru Atlantského oceánu.

Hurikán Maria – přechod přes Portoriko, 20.9.2017

Hurikán zamířil přímo k ostrovu Portoriko, na který udeřil při maximální rychlosti větru 250 kilometrů za hodinu. Stal se tak pátým nejsilnějším hurikánem v historii, který postihl území USA. Od roku 1928 jde rovněž o nejsilnější hurikán, jaký Portoriko zasáhl. Přestože nad pevnou zemí bouře zeslábla, nápor větru měl velkou destruktivní sílu, usmrtil 2975 lidí (údaj aktualizován 29.8.2018), zničil stovky domů, těžce poškodil místní rozvodnou síť a všech 3,5 milionu lidí na ostrově zůstalo bez elektřiny. Obnova dodávek bude podle úřadů trvat několik měsíců. Prudký déšť navíc zapříčinil rozsáhlé záplavy. Ve městě Caguas napršelo 962 litrů vody na metr čtvereční, což z hurikánu Maria dělá druhou srážkově nejvydatnější tropickou cyklónu nad portorickým územím v historii. Prezident Trump vyhlásil v Portoriku stav přírodní katastrofy.

Ve čtvrtek 21. září Maria zeslábla na hurikán 3. kategorie, rychlost větru dosahovala až 185 kilometrů za hodinu, v nárazech až 220 kilometrů za hodinu. Bouře přešla podél severovýchodního pobřeží Dominikánské republiky. Na ostrově zahynulo nejméně pět lidí, dva v Dominikánské republice, tři na Haiti. Během dne hurikán znovu zesílil a při rychlosti větru 205 kilometrů za hodinu, v nárazech 250 kilometrů za hodinu se stočil na sever směrem k ostrovům Turks a Caicos a kolem Bahamských ostrovů dále nad Atlantský oceán. Do soboty 23. září se síla hurikánu nezměnila. V neděli 24. září vítr nepřesahoval rychlost 195 kilometrů za hodinu a bouře při své cestě na sever dále postupně slábla.

Podle odhadů překročí výše škod způsobená hurikánem 50 miliard dolarů.
 

Hurikán Maria nad Portorikem, 20.9.2017

Celkový úhrn srážek – v Portoriku od 19. do 21.9.2017 napadlo místy přes 500 milimetrů srážek.

Hurikán Maria u ostrova Hispaniola, 21.9.2017

Trasa a síla hurikánu Maria.

Zdroje: NHC (NOAA), Wikipedia, NASA Earth Observatory (2) (3), MODIS (NASA)
 

Další články v rubrice:

19.9.2017

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference