mapa stránek || vyhledávání

Hurikán Harvey byl zřejmě nejničivějším hurikánem novodobé historie

Na fotografii z 25. srpna 2017 je hurikán Harvey u pobřeží Texasu.

Hurikán Harvey, který koncem srpna zasáhl Spojené státy, byl pravděpodobně nejničivějším hurikánem novodobé historie (v prostoru Atlantského oceánu). Způsobené škody a ekonomické ztráty se předběžně odhadují na 70 až 190 miliard dolarů. Texaský guvernér Greg Abbott škody odhadl na 150 až 180 miliard dolarů, čímž by byly překonány i následky hurikánu Katrina z roku 2005. Tehdy byly škody vyčísleny na 120 miliard dolarů.

Nejhůře dopadla východní část Texasu včetně města Houston, kde během několika dnů napršelo přes 1000 litrů vody na metr čtvereční a katastrofální záplavy zcela zničily 9 tisíc a poškodily 185 tisíc domů. V texaském Cedar Bayou meteorologové naměřili 1318 milimetrů srážek, což je texaský rekord a největší množství srážek spojené s tropickou cyklónou v USA. Zahynulo nejméně 83 lidí.

Kromě jiných faktorů sílu bouře a množství srážek ovlivnily nadprůměrně vysoké teploty a vlhkost vzduchu. Povrchová teplota moře v okolí Houstonu stoupla v posledních desetiletích zhruba o 0,5 stupně Celsia a vlhkost v atmosféře se zvýšila o 3 až 5 procent. Hurikán postupoval přes Texas velmi pomalu, což zapříčinila stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu nad Spojenými státy a slabý vítr ve vyšších vrstvách atmosféry. Tyto okolnosti jsou dávány do souvislosti se změnami tryskového proudění.
 

Zaplavené město Port Arthur v Texasu, 31.8.2017 (SC National Guard).

Zdroje: NHC (NOAA), Wikipedia (Hurricane Harvey), The Guardian

Další články v rubrice:

5.9.2017

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference