mapa stránek || vyhledávání

Rekordní počet silných tropických cyklón na severní polokouli

Hurikán Patricia u pobřeží Mexika, 23.10.2015.

Ve východním Pacifiku meteorologové napočítali 18 bouří a 13 hurikánů, devět z nich silných (3. až 5. kategorie), což je nejvíce od začátku průkazných pozorování v roce 1971. Hurikán Patricia byl nejsilnější tropickou cyklónou, jaká se kdy v moderní historii vyskytla na západní polokouli, nárazy větru dosahovaly až 325 kilometrů za hodinu a tlak vzduchu poklesl na 879 milibarů.

Mimořádné podmínky nastaly ve střední části Tichého oceánu, v oblasti nad rovníkem mezi 140 a 180 stupni západní zeměpisné délky, kde vzniklo nebo kudy se pohybovalo 14 pojmenovaných tropických bouří a osm hurikánů, čímž byl překonán rekord z roku 1982, kdyby byly zaznamenány čtyři hurikány. Pět cyklón zesílo na úroveň 3. až 5. kategorie, dosavadní rekord byl tři v jednom roce.

„Sezóna 2015 překonala skoro všechny předchozí rekordy pro tuto část Severovýchodní pacifické pánve,“ konstatoval meteorolog Phil Klotzbach ze Státní univerzity v Coloradu. „V této části oceánu byly rekordně vysoké povrchové teploty moře a rekordně slabý vertikální střih větru. To je nejlepší kombinace pro intenzifikaci hurikánů a jejich trvání.“

Na západní polovinu Tichého oceánu mělo El Niño jiný dopad. Mírné snížení povrchových teplot moře a pole větru posunulo oblast vzniku bouří dále na východ. Bouře pak měly během svého pohybu na západ více času na to, aby zesílily. Sezóna proto nebyla zajímavá ani tak celkovým počtem bouří, ale množstvím těch silných. Patnáct tajfunů zesílilo až na úroveň 3. až 5. kategorie, čímž byl vyrovnán rekord z let 1958 a 1965.

V listopadu se hned dva cyklóny dostaly do prostoru Arabského moře a zasáhly pevninu v Jemenu a nedaleký ostrov Sokotra. Tento region je přitom obvykle tak suchý a větrný, že zde bouře nemohou dosáhnout pobřeží.

Zdroje: NASA Earth Observatory (2), NOAA

Další články v rubrice:

6.12.2015

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference