mapa stránek || vyhledávání

Delfíní samice se nemůže vyrovnat se ztrátou své ošetřovatelky

Plískavice šedá (také delfín šedý či d. Rissoův).

Samice delfína šedého (plískavice šedá – grampus griseus) truchlí po smrti své pečovatelky Tamary Montiové (37 let).

Zvíře oslovované jménem Mary G. bylo poprvé spatřeno 18. června 2005 v přístavu městečka Ancona. Několikaměsíční delfínice byla zachráněna společně se svou matkou. Obě byly ve velmi špatném zdravotním stavu a matka 21. června zemřela. Delfíní mládě přežilo a po dvou měsících bylo přemístěno do 3,5 metrů hlubokého akvária v italském městečku Riccione. Zde se o něj začal starat tým expertů.

Největší důvěru mladé delfíní slečny si získala paní Montiová, která se k ní chovala jako ke svému dítěti. Mary G. rychle rostla a brzy se stala velice populární. 2. února však došlo k tragické události. Tamara Montiová byla zavražděna. Její smrt delfíní samičku tvrdě zasáhla. Přestala přijímat potravu, během 14 dnů zhubla o 50 kilogramů (z původních 210 kg na 160 kg) a strádá po stránce psychické i fyzické.

Tamaru Montiovou zavraždil její nezaměstnaný soused Alessandro Doto (35 let). Nožem ji zasadil nejméně dvacet ran do krku a do obličeje. Doto byl zadržen krátce po činu, k němuž ho prý dohnalo přílišné štěkání dvou psů, které Montiová chovala. Vysvětlení je to poněkud paradoxní, protože Montiová se měla zanedlouho se svým přítelem stěhovat. Vraždy a hádky mezi sousedy nejsou v Itálii ničím výjimečným. Horkokrevní jižané podléhají nezřídka výbuchům vzteku a agrese.

Mary G. začala po smrti své milované ošetřovatelky chřadnout. Kromě úbytku hmotnosti vykazuje i zhoršující se příznaky fyzického onemocnění a nervové poruchy. Odmítá potravu a pokud už něco sežere, brzy to vyzvrací. Lékaři nasadili léky proti žaludeční infekci, ale k ničemu to nevedlo. Neúspěšné byly rovněž pokusy Roberta Gojceta, snoubence zavražděné Tamary, o zlepšení její nálady.

„Z čistě vědeckého hlediska v žádném případě nemůžeme tvrdit, že by tyto dvě skutečnosti (smrt ošetřovatelky a onemocnění delfína) spolu souvisely. Ale není pochyb o tom, že její zármutek ze smrti Tamary je ohromný. Děláme si velké starosti, co s ní teď bude,“ řekl zvěrolékař Dr. Pari.

„Vztah mezi delfínem a jeho cvičitelem bývá vždycky specifický, ale tentokrát byl mimořádně důvěrný. Mary se k Tamaře stále lísala a tiskla se k její tváři,“ vysvětlil novinářům ředitel akvacentra Leonardo Stanzani. Delfínice podle něj Montiovou přijala jako náhradní matku.

Ošetřovatelé vpustili do akvária jiného delfína jménem Pele a doufají, že truchlící slečně pomůže najít ztracenou chuť do života.

Původně měla být Mary G. vypuštěna na svobodu, ale odborníci tuto možnost nedoporučili, protože v zajetí odchovaný delfín by ve volné přírodě pravděpodobně uhynul.

Zdroje:
– Fondazione Cetacea onlus (Tutti pazzi per Mary G.)
The Independent (20.02.2007, Dolphin ‚dying of broken heart‘ after keeper is stabbed to death)
Sky News (19.02.2007, Dying Of A Broken Heart)
Bleskovky.sk (19.02.2007, Delfínia samica prestala po smrti trénerky jesť)
The Times (19.02.2007, Dolphin ‘dying of a broken heart’ after trainer is killed)
il Resto del Carlino (18.02.2007, Tamara non ce, la delfina muore „Senza di lei non mangia piu“)
il Resto del Carlino (21.02.2007, Gara di solidarieta per salvare Mary G.)
– WDCS (20.02.2007, Dolphin health failing after trainer killed in Italy)

Další články v rubrice:

1.3.2007

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference