Delfíni nikdy neusínají. Alespoň ne úplně. Jedna polovina mozku zůstává stále aktivní a zajišťuje kontrolu nad životními funkcemi. Obě mozkové hemisféry se pravidelně po 20 minutách střídají. Z jednoho dne o 24 hodinách delfín prospí maximálně třetinu, přesněji 5 až 8 hodin. Spánek však není nikdy souvislý, jednotlivé úseky trvají od několika málo minut po 2 hodiny. Pozoruhodný mechanismus je ovlivněn skutečností, že delfíni nedýchají reflexivně jako lidé ale vědomě. Specifický průběh delfíního spánku prokázaly laboratorní výzkumy. Odpočívající polovina mozku vydávala vždy pomalejší vlny než druhá polovina, která byla aktivní.
„U delfínů je dýchání volní a ne reflexivní jako u lidí. Ztráta vědomí v otevřeném moři by byla osudná. Pokud nedýchá, umírá,“ vysvětlil pečovatel zvířat Jon Kershaw v parku Marineland ve městě Antibes na francouzském Azurovém pobřeží. Poloviční spánek není typický jen pro delfíny, zvládají ho například i ptáci. U delfínů se během spánku zpomaluje metabolismus. Spící zvířata leží na hladině s vysunutou ploutví a jedním okem otevřeným. „Vlastně nikdy nevíme přesně, zda spí nebo jen klidně leží, protože jak se objevíme, ihned zpozorní. Není to jako u lachtanů, kteří se vynořují obtížněji,“ dodal Kershaw.
Spící delfín se většinou pomalu pohybuje v kruhu. Pečovatelé v Marinelandu se při svých nočních službách stávají svědky zajímavých výjevů, když se samička s mládětem vynořuje z vody. „Pozorujeme, jak se pomalu vynořují na hladinu bazénu, hlavně mezi druhou a pátou ráno,“ řekl Kershaw.
Minulý rok zveřejnili američtí vědci z Kalifornské univerzity studii, v níž předložili důkazy o tom, že delfíní mláďata zůstávají v prvních týdnech života vzhůru 24 hodin denně. Bez spánku se musejí obejít i matky novorozenců, protože na své potomky dohlížejí. Byla tím zpochybněna dosavadní představa o nezbytnosti spánku.
Zdroje:
– EkoList (29.01.2006, AFP: Delfíni během spánku jednoho oka nezamhouří)
– Yahoo France (26.01.2006, Les dauphins ne dorment que d’un oeil)
– Osel.cz (24.09.2004, Delfíni – pravotočiví a levotočiví)
Další články v rubrice:
- Delfíni jsou vybíraví, mají rádi vysoce kalorickou stravu
- Delfíní samice zachránila na Novém Zélandu uvízlé velryby
- Delfíni se dorozumívají kontextovým jazykem
- Delfíní samice se nemůže vyrovnat se ztrátou své ošetřovatelky
- Delfíni se oslovují jmény
- Delfíni používají mořskou houbu jako nástroj
- Delfíni v Litvě kreslí umělecké obrazy
- Delfíni vydrží bez spánku celý měsíc
- Delfíni zachraňují lidské životy