Zvíře oslovované jménem Mary G. bylo poprvé spatřeno 18. června 2005 v přístavu městečka Ancona. Několikaměsíční delfínice byla zachráněna společně se svou matkou. Obě byly ve velmi špatném zdravotním stavu a matka 21. června zemřela. Delfíní mládě přežilo a po dvou měsících bylo přemístěno do 3,5 metrů hlubokého akvária v italském městečku Riccione. Zde se o něj začal starat tým expertů.
Největší důvěru mladé delfíní slečny si získala paní Montiová, která se k ní chovala jako ke svému dítěti. Mary G. rychle rostla a brzy se stala velice populární. 2. února však došlo k tragické události. Tamara Montiová byla zavražděna. Její smrt delfíní samičku tvrdě zasáhla. Přestala přijímat potravu, během 14 dnů zhubla o 50 kilogramů (z původních 210 kg na 160 kg) a strádá po stránce psychické i fyzické.
Tamaru Montiovou zavraždil její nezaměstnaný soused Alessandro Doto (35 let). Nožem ji zasadil nejméně dvacet ran do krku a do obličeje. Doto byl zadržen krátce po činu, k němuž ho prý dohnalo přílišné štěkání dvou psů, které Montiová chovala. Vysvětlení je to poněkud paradoxní, protože Montiová se měla zanedlouho se svým přítelem stěhovat. Vraždy a hádky mezi sousedy nejsou v Itálii ničím výjimečným. Horkokrevní jižané podléhají nezřídka výbuchům vzteku a agrese.
Mary G. začala po smrti své milované ošetřovatelky chřadnout. Kromě úbytku hmotnosti vykazuje i zhoršující se příznaky fyzického onemocnění a nervové poruchy. Odmítá potravu a pokud už něco sežere, brzy to vyzvrací. Lékaři nasadili léky proti žaludeční infekci, ale k ničemu to nevedlo. Neúspěšné byly rovněž pokusy Roberta Gojceta, snoubence zavražděné Tamary, o zlepšení její nálady.
„Z čistě vědeckého hlediska v žádném případě nemůžeme tvrdit, že by tyto dvě skutečnosti (smrt ošetřovatelky a onemocnění delfína) spolu souvisely. Ale není pochyb o tom, že její zármutek ze smrti Tamary je ohromný. Děláme si velké starosti, co s ní teď bude,“ řekl zvěrolékař Dr. Pari.
„Vztah mezi delfínem a jeho cvičitelem bývá vždycky specifický, ale tentokrát byl mimořádně důvěrný. Mary se k Tamaře stále lísala a tiskla se k její tváři,“ vysvětlil novinářům ředitel akvacentra Leonardo Stanzani. Delfínice podle něj Montiovou přijala jako náhradní matku.
Ošetřovatelé vpustili do akvária jiného delfína jménem Pele a doufají, že truchlící slečně pomůže najít ztracenou chuť do života.
Původně měla být Mary G. vypuštěna na svobodu, ale odborníci tuto možnost nedoporučili, protože v zajetí odchovaný delfín by ve volné přírodě pravděpodobně uhynul.
Zdroje:
– Fondazione Cetacea onlus (Tutti pazzi per Mary G.)
– The Independent (20.02.2007, Dolphin ‚dying of broken heart‘ after keeper is stabbed to death)
– Sky News (19.02.2007, Dying Of A Broken Heart)
– Bleskovky.sk (19.02.2007, Delfínia samica prestala po smrti trénerky jesť)
– The Times (19.02.2007, Dolphin ‘dying of a broken heart’ after trainer is killed)
– il Resto del Carlino (18.02.2007, Tamara non ce, la delfina muore „Senza di lei non mangia piu“)
– il Resto del Carlino (21.02.2007, Gara di solidarieta per salvare Mary G.)
– WDCS (20.02.2007, Dolphin health failing after trainer killed in Italy)
Další články v rubrice:
- Delfíni jsou vybíraví, mají rádi vysoce kalorickou stravu
- Delfíní samice zachránila na Novém Zélandu uvízlé velryby
- Delfíni se dorozumívají kontextovým jazykem
- Delfíni se oslovují jmény
- Poloviční spánek delfínů
- Delfíni používají mořskou houbu jako nástroj
- Delfíni v Litvě kreslí umělecké obrazy
- Delfíni vydrží bez spánku celý měsíc
- Delfíni zachraňují lidské životy