mapa stránek || vyhledávání

Okyselování oceánu zřejmě zpomalilo růst korálů o 21 procent

Australští vědci narazili na první pravděpodobné důsledky okyselování oceánu. Rychlost kalcifikace korálů na dvou místech Velkého bariérového útesu poklesla mezi roky 1988 a 2003 o 21 procent. Zjištění je v rozporu se závěry některých předcházejících studií, které tvrdily opak.

Oceány se stávají kyselejšími, protože se v nich rozpouští zvýšené množství oxidu uhličitého. Od začátku 19. století stoupla acidita oceánů o 30 procent.

Timothy Cooper společně se svými kolegy z Australského oceánologického institutu (Australian Institute of Marine Science, AIMS) sledoval korály rodu Porites (dírkovníci) na dvou místech v severní části Velkého bariérového útesu. Regiony jsou od sebe vzdálené 450 kilometrů. Změny růstových parametrů probíhaly v celém sledovaném období lineárně. Průměrná rychlost kalcifikace poklesla z 1,96 g cm-2 rok-1 na 1,59 g cm-2 rok-1.

Při kalcifikaci získávají koráli z mořské vody uhličitan vápenatý a přeměňují jej na vápencové schránky. V kyselejším prostředí se tento proces stává obtížnější a řada vědců se domnívá, že kvůli trvale klesajícímu pH v oceánech hrozí životu na Zemi už v tomto století katastrofa s potenciálně horšími dopady než změna podnebí.

„Mnoho organismů od planktonu po korýše a korály by mohlo ztratit schopnost vytvářet své schránky. Mnoho dalších, které už vyrostly, by se mohlo začít rozpouštět,“ řekla Dr. Carol Turleyová z Mořské laboratoře v Plymouthu (Plymouth Marine Laboratory, PML).

Velký bariérový útes na snímku družice Terra z 26. srpna 2000. Velký bariérový útes je největší systém korálových útesů na světě. Pokrývá plochu o rozloze 344 400 kilometrů čtverečních. Nachází se u pobřeží australského státu Queensland. Unikátní ekosystém tvořený skoro třemi tisíci útesů je stále více poškozován globálním oteplováním. Stoupající teplota moře způsobuje rozsáhlé odumírání (bělení) korálů.

Zdroje:
Global Change Biology (12.12.2007, Declining coral calcification in massive Porites in two nearshore regions of the northern Great Barrier Reef)
The Times (23.02.2008, Ocean acidification threatens underwater ecosystems)

Další články v rubrice:

  25.2.2008

  Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

  Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

  Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

  Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

  Odkazy:

  Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference