mapa stránek || vyhledávání

Orkán Herwart se prohnal nad střední Evropou

Orkán Herwart, který dostal své jméno podle hluboké tlakové níže se středem nad Běloruskem, způsobil v neděli 29. října 2017 v České republice, ale i v okolních zemích, velké materiální škody. Rozsahem škod i silou větru šlo o nejničivější větrnou epizodou od orkánu Kyrill z ledna 2007. Zahynulo devět lidí (čtyři v ČR, tři v Německu a dva v Polsku).

Studený vzduch proudící od severozápadu dosahoval v ČR nárazech rychlosti na horách až 180 kilometrů za hodinu, v nižších polohách až 130 kilometrů za hodinu. Maximální rychlost 182 kilometrů za hodinu zaznamenala stanice Luční bouda v Krkonoších. Meteorologické stanice na české i polské straně Sněžky se během dopoledne odmlčely, do té doby byl zachycen maximální náraz větru 180 kilometrů za hodinu. O něco nižší hodnoty byly naměřeny na hřebenech Krušných hor (na německé straně Fichtelberg – 176 km/h) nebo na Milešovce (151 km/h). Z níže položených míst byl nápor větru největší v Ústí nad Labem (131 km/h) nebo Přibyslavi (125 km/h). V Praze-Karlově bylo zaznamenáno maximum 118 kilometrů za hodinu, v Brně-Tuřanech 113 kilometrů za hodinu.

Silný vítr vyvracel a lámal stromy, strhával střechy, na řadě míst poškodil elektrororozvodnou síť. Společnost ČEZ vyhlásila kalamitní stav v osmi krajích. V neděli odpoledne bylo bez elektřiny více než půl miliónu domácností, v pondělí ráno jejich počet dosahoval 150 tisíc. Přerušen nebo výrazně omezen byl provoz na desítkách železničních tratích včetně hlavních koridorů. Podle podniku Lesy ČR silný vítr poškodil, vyvrátil, nalomil nebo zlomil 1,4 milionů stromů ve státních lesích krychlových dříví ve státních lesích, tedy milion stromů. Nejvíce zasažen byl Karlovarský kraj a Vysočina. Způsobené škody se odhadují na stovky milionů korun.

Na Slovensku zaznamenali nejsilnější nápor větru na stanici Nitra – Veľké Janikovce, a to 126 kilometrů za hodinu. Vichřice zastavila provoz na několika železničních tratích, v západní a střední části Slovenska docházelo k výpadkům elektrické energie. V těchto oblastech také hasiči nejčastěji zasahovali u případů stržených střech a vyvrácených stromů.

V Rakousku měl vítr podobnou sílu jako v České republice. Maxima se v nárazech pohybovala v nížinách od 115 do 140 kilometrů za hodinu a až 180 kilometrů za hodinu na horách.

V Německu byla větrem zasažena východní polovina země. V nížinách měl vítr rychlost v nárazech do 125 kilometrů za hodinu. Maximum bylo zaznamenáno v Krušných horách – 176 kilometrů za hodinu.

Maximální nárazy větru v neděli 29.10.2017 ve 14 SEČ podle ČHMÚ.

Zdroje: ČHMÚ/Infomet (2), Lesy ČR, Facebook – SHMÚ, ZAMG, DWD, Wikipedie

31.10.2017

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference