mapa stránek || vyhledávání

Vlna veder v Evropě, teplotní rekordy ve Velké Británii, Nizozemsku a Německu

V přílivu horkého vzduchu z Afriky vystupovaly nejvyšší denní teploty v České republice v posledních dnech vysoko nad normální úroveň. Vlna veder sužuje většinu Evropy. Už ve středu 1. července byla naměřena historicky nejvyšší červencová teplota ve Velké Británii. Na londýnském letišti Heathrow bylo 36,7 stupně Celsia. Tentýž den v Paříži meteorologická stanice v parku Montsouris naměřila 39,7 stupně Celsia, druhou nejvyšší teplotu v historii města. 2. července byla zaznamenána rekordně vysoká červencová teplota v Nizozemsku – v Maastrichtu bylo 38,2 stupně Celsia. 5. července vyšplhala teplota v německém Kitzingenu na 40,3 stupně Celsia, tato hodnota je vůbec nejvyšší teplotou zaznamenanou na území Německa od začátku měření v roce 1881. Na jihu Španělska vystupovaly teploty až na 45 stupňů Celsia.

V přílivu horkého vzduchu z Afriky vystupovaly nejvyšší denní teploty v České republice v posledních dnech vysoko nad normální úroveň. Vlna veder sužuje většinu Evropy. Už ve středu 1. července byla naměřena historicky nejvyšší červencová teplota ve Velké Británii. Na londýnském letišti Heathrow bylo 36,7 stupně Celsia. Tentýž den v Paříži meteorologická stanice v parku Montsouris naměřila 39,7 stupně Celsia, druhou nejvyšší teplotu v historii města. 2. července byla zaznamenána rekordně vysoká červencová teplota v Nizozemsku – v Maastrichtu bylo 38,2 stupně Celsia.

V sobotu 4. července ukázal teploměr v německém Bad Dürkheimu 39,2 stupně Celsia, v Duisburgu a Geilenkirchenu bylo 38,7 stupně. V Česku bylo nejtepleji v Doksanech – 36,5 stupně Celsia, o půl stupně chladněji bylo v Praze-Karlově. 35,9 stupně Celsia bylo v Plzni-Bolevci, Neumětelích, ve Staňkově, v Brandýse nad Labem, Poděbradech, Dobřichovicích a Kopistech. V Rakousku bylo nejtepleji ve mestě Bludenz – 36,2 stupně Celsia.

V neděli 5. července vyšplhala teplota v německém Kitzingenu na 40,3 stupně Celsia, tato hodnota je vůbec nejvyšší teplotou zaznamenanou na území Německa od začátku měření v roce 1881. Mnohaleté rekordy padly i v řadě německých měst. Například v centru Frankfurtu bylo 39 stupňů. Odpolední teploty v Čechách atakovaly na některých místech hranici 37 stupňů Celsia. Rekordy byly dosaženy na více než polovině ze 138 meteorologických stanic. V Brandýse nad Labem se tak stalo při hodnotě 38,4 stupně Celsia. V Plzni-Bolevci bylo 38,2 stupně, v Tuhani rovných 38 stupňů, 37,8 stupně Celsia bylo v Plzni-Mikulce, 37,6 stupně v Dobřanech a Dobřichovicích. V Poděbradech bylo teplotní maximum 37,5 stupně, v Praze-Karlově 37,4, v Průhonicích 37,2 a ve Staňkově 37,1 stupně Celsia.

V pondělí 6. července se na rekordní úroveň dostaly teploty na 28 meteorologických stanicích v ČR. Teplotní maxima na Moravě a ve Slezsku byla o několik stupňů Celsia vyšší než v Čechách. Nejtepleji bylo ve Strážnici – 36,5 stupně Celsia, o devět desetin stupně chladněji bylo v Brodu nad Dyjí a ve Starém Městě, 35,5 stupně v Brně-Žabovřeskách a Kobylí. Na jihu Španělska vystupovaly teploty až na 45 stupňů Celsia (Córdoba, Montoro).

V úterý 7. července byl ve švýcarské Ženevě dosažen nový absolutní teplotní rekord 39,7 stupně Celsia. Původní maximum z 28. července 1921 bylo o 0,8 stupně Celsia nižší. Je to historicky druhá nejvyšší teplota zaznamenána meteorology na území Švýcarska. V ČR byla teplotní maxima pro tento den překonána na dvou třetinách stanic s dobou měření 30 a více let. Nejvyšší teplota 37,1 stupně Celsia byla v Brodu nad Dyjí, teplotu 36,9 stupně Celsia ukázal teploměr v Husinci. Na dalších místech v pořadí byly Dyjákovice s 36,7 stupně, Strážnice s 36,5 stupně, Doksany s 36,3, Praha-Karlov a Dobřany s 36,2 stupně, Staňkov, Brandýs nad Labem a Dobřichovice s 36,1 stupně a Praha-Libuš, Průhonice a Nedrahovice s 36 stupni Celsia.

Teplotní maxima v Evropě v týdnu od 28.6. do 4.7.2015 (NOAA)

Teplotní maxima v Evropě v týdnu od 28.6. do 4.7.2015 (NOAA)

Teplotní anomálie v Evropě v týdnu od 28.6. do 4.7.2015 (NOAA)

Zdroje: ČHMÚ, DWD, Meteo France, MeteoSchweiz, Weather Underground, NOAA/CPC

Další články v rubrice:

7.7.2015

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference