Podle německých vědců je skutečná hrozba klimatických změn maskována znečištěním ovzduší. Aerosoly, částečky prachu a další látky v atmosféře pomáhají od poloviny 20. století ochlazovat planetu. Pokud se tedy kvalita vzduchu na celé planetě zlepší, globální oteplování se tím paradoxně umocní. Na 13. světovém kongresu o čistotě ovzduší a ochraně životního prostředí to prohlásil Meinrat Andreae z Institutu Maxe Plancka v německém Mainzu.
„Tyto argumenty dokládají, že je zde velká pravděpodobnost, že klimatické změny provázené extrémními stavy počasí, které zasáhnou planetu Zemi v 21. století, budou zřejmě větší než se dnes odhaduje,“ řekl Andreae kolegům na konferenci v londýnském hotelu Hilton Metropole. „To by mohlo znamenat skutečný hrob pro životní prostředí planety a pro lidskou společnost, ale také zásadní argumenty pro opravdu radikální postup v otázce snížení emisí skleníkových plynů.“
Aerosolové znečištění podle Andreaeho zakrývá skutečnou citlivost klimatického systému, takže naše dosavadní kalkulace nebyly správné a můžeme se nadít nemilých překvapení. V této situaci je „jedinou úspěšnou strategií snížení emisí skleníkových plynů v takovém měřítku, jak jen to bude možné a tak rychle, jak jen to půjde,“ dodal Meinrat Andreae.
Zdroje:
– EcoMonitor (02.09.2004, Znečištěné ovzduší možná maskuje klimatické změny, říkají vědci)
– The Independent (23.08.2004, Air pollution masking global warming)