mapa stránek || vyhledávání

Znečištěné ovzduší maskuje závažnost klimatických změn

Podle německých vědců je skutečná hrozba klimatických změn maskována znečištěním ovzduší. Aerosoly, částečky prachu a další látky v atmosféře pomáhají od poloviny 20. století ochlazovat planetu. Pokud se tedy kvalita vzduchu na celé planetě zlepší, globální oteplování se tím paradoxně umocní. Na 13. světovém kongresu o čistotě ovzduší a ochraně životního prostředí to prohlásil Meinrat Andreae z Institutu Maxe Plancka v německém Mainzu.

„Tyto argumenty dokládají, že je zde velká pravděpodobnost, že klimatické změny provázené extrémními stavy počasí, které zasáhnou planetu Zemi v 21. století, budou zřejmě větší než se dnes odhaduje,“ řekl Andreae kolegům na konferenci v londýnském hotelu Hilton Metropole. „To by mohlo znamenat skutečný hrob pro životní prostředí planety a pro lidskou společnost, ale také zásadní argumenty pro opravdu radikální postup v otázce snížení emisí skleníkových plynů.“

Aerosolové znečištění podle Andreaeho zakrývá skutečnou citlivost klimatického systému, takže naše dosavadní kalkulace nebyly správné a můžeme se nadít nemilých překvapení. V této situaci je „jedinou úspěšnou strategií snížení emisí skleníkových plynů v takovém měřítku, jak jen to bude možné a tak rychle, jak jen to půjde,“ dodal Meinrat Andreae.
 

Zdroje:
EcoMonitor (02.09.2004, Znečištěné ovzduší možná maskuje klimatické změny, říkají vědci)
The Independent (23.08.2004, Air pollution masking global warming)

2.9.2004

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference