V květnu (stejně jako v březnu a dubnu) byla rozloha mořského ledu v Arktidě druhá nejnižší od zahájení satelitního sledování v roce 1979. V květnu pokrývalo Arktidu v průměru 12,2 milionu kilometrů čtverečních ledu, pouze při rekordu v roce 2016 byla plocha pokrytá mořským ledem menší, a to o 310 tisíc kilometrů. Dlouhodobý květnový průměr (1981 až 2010) je 13,3 milionu kilometrů čtverečních.
Nad velkou částí Severního ledového oceánu převažoval v květnu vliv tlakové výše nad Skandinávií. Teploty se pohybovaly 2 až 5 stupňů Celsia nad dlouhodobým průměrem. Do Barentsova moře pronikal teplý vzduch z jihu, teploty tam překračovaly průměr o 5 stupňů. Na Špicberkách byla průměrná měsíční teplota o 6 stupňů Celsia vyšší, než je normál. Severní a západní pobřeží bylo před koncem měsíce prakticky bez ledu. Volná hladina moře dosahovala až k 82. stupni severní šířky. Rovněž Čukotské moře bylo v květnu už prakticky bez ledového pokryvu. Výrazně poklesla rozloha ledu také v Ochotském moři.
Naopak nad Grónskem se udržovala oblast nízkého tlaku vzduchu. Ve značné části Kanady a ve střední části Sibiře bylo počasí chladné s teplotami více než 5 stupňů Celsia pod normálem. Ovšem Evropa, východní Asie i západ Severní Ameriky mají za sebou velmi teplý květen.
V březnu pokrývalo Arktidu v průměru 14,3 milionu kilometrů čtverečních ledu. Ještě méně mořského ledu (o 30 tisíc kilometrů čtverečních) bylo na severní polokouli březnu 2017. Dlouhodobý průměr (1981 až 2010) je 15,4 milionu kilometrů čtverečních.
V dubnu dosahoval mořský led průměrné rozlohy 13,71 milionu kilometrů čtverečních. Rekord z roku 2016 zůstal nepřekonán, plocha ledu byla před dvěma lety o 20 tisíc kilometrů čtverečních menší. Dlouhodobý průměr je o 14,7 milionu kilometrů čtverečních.
Další články v rubrice:
- Minimální rozloha mořského ledu v Antarktidě byla letos třetí nejnižší v histori sledování
- Maximální roční rozloha mořského ledu v Arktidě byla v roce 2023 pátá nejnižší od začátku sledování
- Rozloha mořského ledu v Antarktidě poklesla na rekordní minimum
- Minimální rozloha mořského ledu v Arktidě v roce 2022
- Rozloha mořského ledu na severní polokouli dosáhla letošního minima
- Rozloha mořského ledu v Arktidě se blíží svému letošnímu minimu
- 21. března měl mořský led v Arktidě maximální letošní rozlohu 14,77 mil. km2
- Jehličnaté lesy v Grónsku? Ledový příkrov v minulosti opakovaně mizel, dokazuje studie
- Led na obou polokoulích mizí stále rychleji, mořská hladina se zvyšuje
- Rozloha mořského ledu v Arktidě je na nejnižší úrovni od rekordu v roce 2012