mapa stránek || vyhledávání

Zemi zasáhl obrovský výbuch gama záření

27. prosince 2004 detekovaly satelity na oběžné dráze i pozemské radioteleskopy obrovský světelný záblesk, jehož intenzita dosáhla absolutně rekordní úrovně. Zdánlivá jasnost záblesku, který trval více než desetinu sekundy, překonala jas Měsíce v úplňku i veškeré historicky doložitelné hvězdné exploze. Vnější vrstvu zemské atmosféry zasáhl největší výbuch tvrdého gama záření za posledních minimálně 35 let, od kdy se tento jev sleduje. Za zdroj exploze byla označena hvězda SGR 1806-20 vzdálená od Země zhruba 30 až 50 tisíc světelných let.

O bezprecedentní události byla veřejnost informována se zpožděním 53 dnů 18. února 2005. Na mimořádné tiskové konferenci svolané agenturou NASA do Washingtonu vystoupili astronomové ze dvou vědeckých týmů.

Sprška velmi nebezpečného a pronikavého gama záření zasáhla planetu Zemi 27. prosince 2005 jen několik hodin po katastrofálním zemětřesení u pobřeží Indonésie. Neutronová hvězda SGR 1806-20 v souhvězdí Střelce uvolnila během pouhé desetiny vteřiny energii, kterou Slunce vyzáří za 150 tisíc let.

Kdyby k výbuchu došlo v řádu desítek světelných let od Země, atmosféra naší planety by byla zářením vážně poškozena. Vědci už dříve varovali, že záblesk záření gama by měl katastrofální následky, pokud by k němu došlo do vzdálenosti 3 tisíců světelných let. V takovém případě by se sice gama záření až k zemskému povrchu nedostalo, nicméně fotony gama by rozložily řadu molekul v horních vrstvách zemské atmosféry a vyvolaly by následné chemické reakce, v jejichž důsledku by se obloha na straně přivrácené směrem k přicházejícímu záření zatemnila. Následovala by destrukce ozonové vrstvy a na zemský povrch by začalo dopadat pronikavé ultrafialové sluneční záření. Ekosystém by byl v krátkém čase zničen a klimatický systém by byl na dlouhá desetiletí rozvrácen.

Tím by to bohužel neskončilo. S odstupem několika dnů by k Zemi dorazily další spršky kosmického záření, které by na na několik týdnů proměnily naši planetu v ohnivou pečeni. Energetické částice s energií řádu trilionu elektrovoltů by na základě kaskády subatomárních reakcí vyvolaly spšku energetických mionů pronikajících až k zemskému povrchu. Celková dávka radiace by stonásobně převýšila smrtící dávku pro lidi. Miony by pronikly i stovky metrů pod zemský povrch a zahubily by vše živé kromě několika málo radiačně odolných druhů. Vysoceenergetické částice by navíc rozložily jádra vzduchu a zemského povrchu na lehčí jádra, z nichž by některá byla radioaktivní s poločasem rozpadu mnoha let. Radioaktivní znečistění by se větrem a atmosférickou cirkulací rozšířilo po celé planetě.

Není divu, že případný záblesk gama záření je považován za jednu z možných příčin hromadného vymírání druhů v průběhu dosavadního vývoje života na Zemi. Exploze SGR 1806-20 na hrozbu smrtících gama paprsků znovu upozornila.

„I ten největší záblesk z měkkého gama repeateru (SGR), který jsme dříve zaznamenali, se vůbec nemůže srovnávat s neuvěřitelným výbuchem z 27. prosince,“ konstatoval Dr. Bryan Gaensler z Harvardova-Smithsonova centra pro astrofyziku (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) se sídlem v Cambridge.

Neutronové hvězdy vznikají z kolabovaných hvězd. Jsou to husté, rychle rotující, vysoce magnetické objekty o průměru kolem 20 kilometrů. Jejich hmotnost přitom převyšuje hmotnost Slunce. V naší Galaxii a sousedních galaxiích je z milionů řádných neutronových hvězd známo asi 12 magnetarů. SGR 1806-20 je také tzv. měkký gama repeater (SGR), protože vykazuje náhodná zjasnění a vysílá záření gama. Mohutný záblesk objektu SGR 1806-20 byl až miliardkrát silnější než záblesky u tohoto typu neutronové hvězdy obvyklé.

„Je to zřejmě největší výbuch, jaký lidstvo mohlo sledovat od Keplerovy supernovy v roce 1604,“ domnívá se Rob Fendler z britského Southamptonu. Dr. David Palmer z Národní laboratoře v Los Alamos (Los Alamos National Laboratory) komentoval poslední událost slovy: „Mohla to být životní událost jak pro astronomy, tak pro neutronovou hvězdu. Zatím víme jen o dvou podobných obřích záblescích v posledních 35 letech. Ten prosincový byl 100 krát silnější.“

Zdroje:
NASA (18.02.2005, Cosmic Explosion Among the Brightest in Recorded History)
Space.com (18.02.2005, Brightest Galactic Flash Ever Detected Hits Earth)
New Scientist (18.02.2005, Distant explosion breaks brightness records)
Expresní astronomické informace (19.02.2005, NASA pozorovala jednu z nejjasnějších kosmických explozí)
iHNed.cz (19.02.2005, Americká sonda zaznamenala největší vesmírný výbuch gama záření)
Vesmír (05/1999, Záblesky gama II.)
Novinky (22.02.2005, Hvězdotřes měl sílu sto tisíc Sluncí)

Další články v rubrice:

21.2.2005

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference