mapa stránek || vyhledávání

Hladina Amazonky v Peru klesla na nejnižší úroveň od roku 1973

Hladina Amazonky je na nejnižší úrovni za posledních 40 let. V provincii Loreto na severovýchodě Peru musela být kvůli abnormálně suchému počasí omezena lodní doprava. Ve městě Iquitos 800 kilometrů severně od Limy klesla hladina Amazonky o čtyři metry a do poloviny září by mohla podle peruánského hydrometeorologického ústavu ztratit dalších 20-30 centimetrů.

Ani sucho v roce 2005 nebylo tak katastrofální jako letos, v řece tehdy naměřili o 50 centimetrů více. Koryto řeky Juruá je už teď prakticky vyschlé. V roce 2005 bylo v řece 60 centimetrů vody.

Nevídaná situace komplikuje přepravu osob i zboží, především potravin. Úřady zvažují vyhlášení nouzového stavu. S některými oblastmi totiž neexistuje silniční spojení a říční doprava je pro ně životně důležitá. Kvůli suchu jsou navíc problémy s nedostatkem pitné vody.

Zatímco v povodí Amazonky v Peru je srážek málo, v Kolumbii, Venezuele a části Brazílie prší více, než je obvyklé. Změny v distribuci srážek souvisí s klimatickým jevem La Niňa, který se rozvinul v Tichém oceánu. Jsou zde ale i další faktory.

„Je to mimořádný výkyv. Běžně je město Iquitos na Amazonce posledním námořním přístavem. V současné době není možné, aby se tam lodě s ponorem čtyři až pět metrů dostaly. V dopravě jsou velké komplikace, je nutné překládat na menší lodě,“ řekl pro Český rozhlas hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Je tu určitá retence vody. Běžně hladina na Amazonce kolísá mezi deseti a jedenácti metry. Současný pokles je způsoben velkým klimatickým výkyvem, který existuje poslední měsíc. Byly tam vpády studeného vzduchu z Antarktidy a dokonce i v deštném lese klesaly teploty až k pěti stupňům nad nulou, což je velice mimořádné. Výpary vody tak byly menší. Voda tam teď schází… Vedle toho se tam periodicky objevují i poruchy oceánského proudění v Pacifiku. Výkyvy směrem k suchu jsou ale podstatně méně časté než povodně.

Sucho zřejmě skončí až s obdobím dešťů. To by mělo začít někdy ve druhé polovině září. Existuje však možnost, že se deště opozdí. Peruánští meteorologové sledují informace o hurikánech v Atlantiku: „Formování hurikánů s tím hodně souvisí, více hurikánů pro nás znamená méně deště,“ vysvětlil Marco Paredes, vedoucí pobočky meteorologického ústavu v Iquitos. V roce 2005 byla hurikánová sezóna rekordně silná.

O vyhlášení výjimečného stavu se bude jednat v pondělí 6. září. „Situace je kritická,“ prohlásil Roberto Falcon z peruánské civilní ochrany. „A vědci tvrdí, že takové události budou kvůli klimatickým změnám častější.
 

Zdroje: Peru.com, La Republica.pe, Reuters, BBC News, WIFR.com, Český rozhlas
 

Související články:

6.9.2010

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference