mapa stránek || vyhledávání

Rekordní sucho v povodí Amazonky, výjimečný stav

Povodí Amazonky postihlo největší sucho v novodobé historii. Brazilské úřady byly nuceny přistoupit k vyhlášení výjimečného stavu v celém státě Amazonas. Některé řeky a jezera v oblasti úplně vyschly. Zůstala po nich pouze koryta vyplněná pískem a bahnem. Smutný výjev dokládají milióny uhynulých ryb. Lékaři varují před vznikem epidemií.

Hladina ve všech vodních tocích Amazonie dramaticky klesá. Vláda začala organizovat dodávky potravin a léků do míst, kde lidé kvůli vyschnutí řek ztratili možnost dopravy. Desetitisíce lidí jsou nyní odkázány na pomoc armády. Brazilské letectvo distribuuje tablety k dezinfekci vody. Na mnoha místech se hloubí studny. Se suchem se potýkají také lidé v Peru.

Amazonie, která zabírá 56 procent rozlohy Brazílie, je za normálních okolností jedním z nejdeštivějších míst na Zemi. Bez deště však pralesy rychle chřadnou. Stromy zpomalují svůj růst a snižuje se jejich schopnost pohlcovat oxid uhličitý. K tomu se přidávají ničivé požáry.

Ekologové z organizace Greenpeace označili za příčinu rekordního sucha odlesňování a globální oteplování. Citovali přitom vědce, kteří tvrdí, že hořící lesy zvyšují teploty v celé Amazonii a zabraňují formování oblačnosti. Faktem je, že výrazný nedostatek dešťových srážek už trvá několik měsíců. V červenci bylo naměřeno o 65 procent méně srážek, než jaký je dlouhodobý průměr. V červnu a srpnu napršely jen dvě třetiny normálního množství.

Za připomenutí stojí skutečnost, že 50 procent vody v horním toku Amazonky pochází z horských ledovců v Andách. Ty však velmi rychle odtávají. Za posledních 30 let se zmenšily o více než 20 procent a tempo tání se neustále zvyšuje.

Meteorologové ze státních institucí předpovídají, že se situace do listopadu určitě nezlepší. Podle jejich názoru je sucho důsledkem neovykle vysoké teploty v Atlantském oceánu. Například voda v Mexickém zálivu byla v srpnu teplejší než kdykoli od počátku měření v roce 1890, čímž významně přispěla k intenzivním hurikánům v Karibské oblasti.

Část odborníků spekuluje o možnosti, že je současný suchý ráz počasí v Brazílii podmíněn dlouhodobými klimatickými cykly. Jiní argumentují globálním oteplováním. Podle některých expertů stoupavé horké vzdušné proudy v severním Atlantiku způsobují, že nad Amazonkou klesá vzduch dolů, čímž znemožňuje vznik mraků. To, co se děje v Brazílii, dokazuje, jak rychle se svět mění, domnívá se Dan Nepstad z Výzkumného institutu ve Woods Hole v Massachusetts (Massachusetts-based Woods Hole Research Institute). Nepstadt zdůraznil, že Amazonie je důležitým indikátorem klimatických změn.
 

AKTUALIZACE (16.11.2005)

V brazilském státě Amazonas stále platí vyjímečný stav vyhlášený v polovině října kvůli katastrofálnímu suchu v oblasti. Armáda do postižených míst přepravuje tuny potravin a léků. „Katastrofa se svými rozměry vyrovná vyschnutí jednoho moře,“ komentoval situaci rakouský expert Thomas Lackner z ekologické organizace Global 2000, která v Amazonii realizuje rozvojové projekty pro domorodé obyvatele.

Meteorologové a klimatologové si stále více všímají souvislosti mezi prudkým oteplováním Atlantského oceánu a rekordním počtem hurikánů v Karibiku. Stejné příčiny má pravděpodobně i nedostatek dešťových srážek v povodí Amazonky.

„Vysychání amazonské oblasti je širší, katastrofální příznak celosvětové změny podnebí. Zvláště neblahé je, že odumíráním deštného pralesa dále narůstají koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, což vyvolává další klimatické změny,“ varoval Andreas Baur z Global 2000.
 

Zdroje:
BBC News (15.10.2005, Amazon drought emergency widens)
BBC News (12.10.2005, Army to fight Amazonian drought)
NBC News (12.10.2005, Amazon suffering worst drought in decades)
EcoMonitor (17.10.2005, MSNBC: Obrovské sucho v Amazonii ukazuje na klimatické změny)
SciDev.Net (13.10.2005, Amazon drought ‚could worsen climate change‘)
– MSN Encarta (Amazon river, South America)
EnwiWeb.cz (13.11.2005, Lesní oblasti Amazonie prý katastrofálně vysychají)
Der Standard (11.11.2005, Waldgebiete Amazoniens trocknen aus)
 

Další články v rubrice:

16.10.2005

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference