mapa stránek || vyhledávání

Rekordní sucho v povodí Amazonky, výjimečný stav

Povodí Amazonky postihlo největší sucho v novodobé historii. Brazilské úřady byly nuceny přistoupit k vyhlášení výjimečného stavu v celém státě Amazonas. Některé řeky a jezera v oblasti úplně vyschly. Zůstala po nich pouze koryta vyplněná pískem a bahnem. Smutný výjev dokládají milióny uhynulých ryb. Lékaři varují před vznikem epidemií.

Hladina ve všech vodních tocích Amazonie dramaticky klesá. Vláda začala organizovat dodávky potravin a léků do míst, kde lidé kvůli vyschnutí řek ztratili možnost dopravy. Desetitisíce lidí jsou nyní odkázány na pomoc armády. Brazilské letectvo distribuuje tablety k dezinfekci vody. Na mnoha místech se hloubí studny. Se suchem se potýkají také lidé v Peru.

Amazonie, která zabírá 56 procent rozlohy Brazílie, je za normálních okolností jedním z nejdeštivějších míst na Zemi. Bez deště však pralesy rychle chřadnou. Stromy zpomalují svůj růst a snižuje se jejich schopnost pohlcovat oxid uhličitý. K tomu se přidávají ničivé požáry.

Ekologové z organizace Greenpeace označili za příčinu rekordního sucha odlesňování a globální oteplování. Citovali přitom vědce, kteří tvrdí, že hořící lesy zvyšují teploty v celé Amazonii a zabraňují formování oblačnosti. Faktem je, že výrazný nedostatek dešťových srážek už trvá několik měsíců. V červenci bylo naměřeno o 65 procent méně srážek, než jaký je dlouhodobý průměr. V červnu a srpnu napršely jen dvě třetiny normálního množství.

Za připomenutí stojí skutečnost, že 50 procent vody v horním toku Amazonky pochází z horských ledovců v Andách. Ty však velmi rychle odtávají. Za posledních 30 let se zmenšily o více než 20 procent a tempo tání se neustále zvyšuje.

Meteorologové ze státních institucí předpovídají, že se situace do listopadu určitě nezlepší. Podle jejich názoru je sucho důsledkem neovykle vysoké teploty v Atlantském oceánu. Například voda v Mexickém zálivu byla v srpnu teplejší než kdykoli od počátku měření v roce 1890, čímž významně přispěla k intenzivním hurikánům v Karibské oblasti.

Část odborníků spekuluje o možnosti, že je současný suchý ráz počasí v Brazílii podmíněn dlouhodobými klimatickými cykly. Jiní argumentují globálním oteplováním. Podle některých expertů stoupavé horké vzdušné proudy v severním Atlantiku způsobují, že nad Amazonkou klesá vzduch dolů, čímž znemožňuje vznik mraků. To, co se děje v Brazílii, dokazuje, jak rychle se svět mění, domnívá se Dan Nepstad z Výzkumného institutu ve Woods Hole v Massachusetts (Massachusetts-based Woods Hole Research Institute). Nepstadt zdůraznil, že Amazonie je důležitým indikátorem klimatických změn.
 

AKTUALIZACE (16.11.2005)

V brazilském státě Amazonas stále platí vyjímečný stav vyhlášený v polovině října kvůli katastrofálnímu suchu v oblasti. Armáda do postižených míst přepravuje tuny potravin a léků. „Katastrofa se svými rozměry vyrovná vyschnutí jednoho moře,“ komentoval situaci rakouský expert Thomas Lackner z ekologické organizace Global 2000, která v Amazonii realizuje rozvojové projekty pro domorodé obyvatele.

Meteorologové a klimatologové si stále více všímají souvislosti mezi prudkým oteplováním Atlantského oceánu a rekordním počtem hurikánů v Karibiku. Stejné příčiny má pravděpodobně i nedostatek dešťových srážek v povodí Amazonky.

„Vysychání amazonské oblasti je širší, katastrofální příznak celosvětové změny podnebí. Zvláště neblahé je, že odumíráním deštného pralesa dále narůstají koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, což vyvolává další klimatické změny,“ varoval Andreas Baur z Global 2000.
 

Zdroje:
EcoMonitor (17.10.2005, MSNBC: Obrovské sucho v Amazonii ukazuje na klimatické změny)
BBC News (15.10.2005, Amazon drought emergency widens)
MSNBC (12.10.2005, Amazon suffering worst drought in decades)
SciDev.net (13.10.2005, Amazon drought ‚could worsen climate change‘)
MSN Encarta (Amazon river, South America)
České noviny (13.11.2005, Lesní oblasti Amazonie prý katastrofálně vysychají)
Der Standard (11.11.2005, Waldgebiete Amazoniens trocknen aus)
BBC News (12.10.2005, Army to fight Amazonian drought)
ČT 24 (07.10.2005, Amazonii postihlo nejhorší sucho za poslední desítky let)
Global 2000
 

16.10.2005

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2020

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Chcete-li podpořit fungování těchto stránek, můžete si koupit knihu či jiné zboží z nabídky Knihkupectví Gnosis.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference