mapa stránek || vyhledávání

Australští vědci objevili nový druh delfína

Nově objevený druh delfína na fotografii Kerstin Bilgmannové.

Vědci oznámili objev nového druhu delfína. Pomocí genetické analýzy prokázali jedinečnost kytovce žijícího u pobřeží australských států Jižní Austrálie, Victoria a Tasmánie. Nově popsaný druh, jemuž nebylo zatím přiřazeno vědecké jméno, se po morfologické stránce téměř shoduje s delfínem skákavým (Tursiops truncatus), avšak po genetické stránce se od něj liší. Objevitelé věří, že jejich zjištění bude mít velký význam pro studium mořských savců a pro oceánologii obecně. „Za současné krize biodiverzity, kdy ztrácíme mnoho živočišných druhů, je velmi vzrušující dozvědět se o těchto unikátních australských delfínech,“ poznamenala Dr. Luciana Möllerová z univerzity Macquarie v Sydney.

V blízkosti Austrálie žije delfín skákavý i jeho poddruh delfín indopacifický (Tursiops aduncus). Jihoaustralský delfín je jim velmi podobný, nicméně po genetických rozborech vyšlo najevo, že jde o samostatný druh, jehož nejbližším příbuzným je plískavice saravacká (Lagenodelphis hosei). Ta se vyskytuje v hlubokých vodách Tichého a Indického oceánu.

„Skupina, k níž náleží i delfín skákavý, zahrnuje několik druhů, které se v evolučním čase poměrně nedávno oddělily a není snadné je odlišovat nebo chápat vazby mezi nimi pouze prostřednictvím morfologie,“ vysvětlila Dr. Möllerová. Objev je podle ní dalším dokladem toho, jak důležitý je pro vědecké poznání genetický výzkum. „Naznačuje to, že se ještě máme hodně co učit o tom, kolik mořských druhů vlastně existuje.“

„Nově objevenému druhu by měla být věnována zvláštní pozornost a ochrana kvůli jeho omezenému rozšíření v pobřežních vodách na jihu Austrálie. Vzhledem k pobřežnímu biotopu se tito delfíni pravděpodobně více potýkají s hrozbami, jako je znečištění, nadměrný rybolov či uvíznutí v rybářských sítích,“ dodala Dr. Möllerová.

Od počátku 20. století přibyly na seznam kytovců tři nové druhy z čeledi delfínovitých. Kromě nedávné identifikace jihoaustralského delfína byla v roce 1956 za samostatný druh uznána plískavice saravacká. A teprve od roku 2005 je známa orcela tupoploutvá (Orcaella heinsohni), jejímž domovem jsou pobřežní oblasti na severu Austrálie a několik lokalit na ostrově Nová Guinea.

Zdroje:
Macquarie University (24.11.2008, Scientists uncover new dolphin species in Australian waters)
Macquarie University (26.08.2008, Multi-gene evidence for a new bottlenose dolphin species in Southern Australia, pdf)
Český rozhlas Leonardo (24.11.2008, Nový druh delfína)

Další články v rubrice:

24.11.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference