mapa stránek || vyhledávání

Meditace pomáhá HIV pozitivním pacientům, chrání jejich imunitu

Imunitní systém je u HIV pozitivních pacientů (a nejen u nich) nepříznivě ovlivňován stresem. Virus HIV napadá v těle nakažených CD4+ T lymfocyty, což je skupina bílých krvinek, která zajišťuje obranyschopnost organismu. Lékaři vědí, že stresová zátěž ztrátu bílých krvinek urychluje. Američtí vědci hledali způsob, jak pacientům pomoci a jako velmi dobrý protistresový prostředek se jim osvědčila meditace všímavosti (bdělé pozornosti). Praktikováním této metody se pacienti zbavili stresu a pokles počtu bílých krvinek se u nich zastavil. Studii publikoval odborný časopis Brain, Behavior, and Immunity.

Tato studie naznačuje, že meditace všímavosti zvyšuje odolnost proti stresu a může mít bezprostřední účinek na zpomalení průběhu infekce HIV,“ řekl David Creswell z Cousinsova Centra pro psychoneuroimunologii při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. „Metoda všímavosti je skupinově šířitelným a levným léčebným postupem. Pokud se tento objev potvrdí ve větších vzorcích, je možné, že technika bude využívána jako doplňková léčba při infekcích HIV.“

Meditace všímavosti koncentruje vědomí člověka na přítomný okamžik, vyhýbá se myšlenkám na minulost i na budoucnost. V posledním desetiletí stoupl v západních zemích zájem o tuto metodu exponenciálně. Stále oblíbenější je také v psychoterapeutické praxi, protože posiluje odolnost proti stresu a zlepšuje celkový zdravotní stav.

Testu se zúčastnilo 67 HIV pozitivních zletilých osob z okolí Los Angeles. 48 z nich meditaci vyzkoušelo. Etnické zastoupení ve skupině bylo rozmanité, všechny subjekty spojovala zvýšená míra stresu. Někteří neužívali žádné antiretrovirální léky. Meditační program zahrnoval osm dvouhodinových sezení jednou týdně, jeden celodenní program a každodenní domácí úkoly. Na začátku a na konci studie byl u všech 67 pacientů změřen počet CD4+ T lymfocytů. Zatímco u osob, které se meditačního programu zúčastnily, nedošlo v mezidobí k žádné změně k horšímu, u ostatních pacientů se počet bílých krvinek zřetelně snížil. Právě tento postupný úbytek lymfocytů je pro infekci HIV charakteristický.

Souvztažnost mezi meditací a přítomností CD4 T buněk považují autoři studie za jednoznačnou. „Čím více se lidé věnovali meditaci všímavosti, tím více měli v době ukončení studie CD4 T buněk,“ řekl Creswell.

Výzkumníci pokračují v práci a snaží se zjistit, jak přesně meditace funguje. Pacienty sledují za pomoci přístrojů zobrazujících mozek, pomáhají si genetickými testy a měřením imunity.
 

Zdroje:
UCLA (24.07.2008, Practice of mindfulness meditation slows the progression of HIV, study shows)
Brain, Behavior, and Immunity
 

Další články v rubrice:

11.8.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference