mapa stránek || vyhledávání

Festival ProTibet 2023

Festival ProTibet má dlouhou tradici. První ročník proběhl v Ostravě v roce 2002. Hlavním posláním Festivalu je přibližovat tibetskou kulturu i tradice široké veřejnosti a informovat o porušování lidských práv a poukazovat na aktuální situaci v Tibetu, který již desítky let trpí pod čínskou nadvládou. Akce probíhají vždy v březnu, kdy si každoročně 10. března připomínáme krvavě potlačené povstání ve Lhase, hlavním městě Tibetu, při kterém přišlo v roce 1959 o život více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu.

Za dobu své existence Festival přivítal buddhistické mnichy i člena parlamentu tibetské exilové vlády, přednášky horolezců Diny Štěrbové, Leopolda Sulovského či Libora Uhera, hostil také herečky Báru Hrzánovou, Nelu Boudovou a herce Jaroslava Duška, režiséra Viliama Poltikoviče, fotografa a režiséra Josefa Vaniše a mnoho dalších.
 

Program Festivalu ProTibet 2023 v Ostravě
 


AŽ ZAŘVE LEV
film Jana E. Svatoše

pátek 10.3.2023 v 18:00

Stará Aréna
28. října 23
Moravská Ostrava

110 Kč

Film ČR / 100 minut. Originální středověká road movie Jana E. Svatoše nám připomene, že problémy řešené ve středověku jsou aktuální i v naší době.

V životě krále Přemysla II. Otakara měl lev velký význam. Za jeho vlády získal svoji charakteristicky rozdvojenou oháňku a v erbu českého království se usadil natrvalo. Ve filmu se potkává jeden z nejvýznamnějších českých králů s poutníkem Odorikem neboli bratrem Oldřichem, který jako první Evropan navštívil Tibet. Oba mají mnoho společného. Jednomu ukradli autorství nejslavnějšího cestopisu té doby, druhému království v srdci Evropy.


HIMÁLAJSKÉ CENTRUM
přednáška PhDr. Zuzany Ondomišiové

středa 15.3.2023 v 18:00

Antikvarát a klub Fiducia
Nádražní 30
Moravská Ostrava

PhDr. Zuzana Ondomišiová přenáší Himálajským centrem kousek Tibetu do české kotliny. Dozvíte se informace o činnosti centra, o společnosti Potala a o aktuálním dění v Tibetu.

Himálajské centrum vytváří kontakty mezi naší a himálajskou civilizací, rozvíjí a zprostředkovává pomoc obyvatelům zemí himálajského regionu a působí jako informační, vzdělávací a kulturní centrum pro širokou veřejnost.


PIVOVAR JAČÍ KRÁL
přednáška Maxima Nesázala

pondělí 20.3.2023 v 18:00

Stará Aréna
28. října 23
Moravská Ostrava

110 Kč

Beseda s Maximem Nesázalem nejen o tom, jak v Tibetu vznikal nejvýše položený pivovar světa. Aneb další české prvenství v Zemi sněhu.

Maxim Nesázal, pochází z Česka, studoval prestižní Opengate a pak politologii a filozofii na University of Aberdeen ve Velké Británii. V roce 2013 odešel učit angličtinu do Číny, pak do Tibetu, do východotibetského regionu Kham, kde provozuje guesthouse Khampa Cafe. Tady zakotvil a žije se svou tibetskou ženou Zhuomou a synem Karlem Jaši.


NOVINÁŘEM V ČÍNĚ
přednáška Tomáše Etzlera

středa 22.3.2023 v 18:00

Centrum PANT
Čs. Legií 22
Moravská Ostrava

Český novinář Tomáš Etzler připravil v Číně během sedmi let přes 500 reportáží a živých vstupů. Dozvíte se, jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé, čemu v totalitní Číně čelí novináři a další osobní zážitky ze země, kde komunistická vláda snaží zcela ovládat životy svých občanů.

Rodilému Ostravákovi se podařilo dostat do míst, kam už se to poté jiným západním novinářům už nepodařilo. A z těchto zkušeností vznikla kniha i film.


SÚTRA SRDCE A KVANTOVÁ FYZIKA
přednáška Ing. Radima Chytky

sobota 25.3.2023 v 17:00

Centrum PANT
Čs. Legií 22
Moravská Ostrava

Buddhismus a kvantová fyzika. Lze mezi touto západní logikou a východní moudrostí buddhismu najít most? Dozvíme se na přednášce Ing. Radima Chytky.


DAR NENÍ VĚC, ALE SPOLEČENSKÝ VZTAH
setkání příznivců MOSTu ProTibet

úterý 4.4.2023 v 18:00

Centrum PANT
Čs. Legií 22
Moravská Ostrava

Setkání dárců a příznivců organizace MOST ProTibet o.p.s. spojené s promítáním a povídáním o životě a situaci Tibeťanů v indickém Himálaji.

Ředitelka obecně prospěšné společnosti seznámí příchozí s nejnovějšími zprávami z „Malého Tibetu“, kam se zástupci organizace vydali po dvouleté covidové přestávce. Zároveň se budou moci osobně seznámit lidé, jejichž dary pomáhají dětem a starým Tibeťanům v indickém exilu.


 

Více informací naleznete na www.protibet.cz.
 

Další články v rubrice:

11.2.2023

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference