mapa stránek || vyhledávání

Festival ProTibet 2024

Yak – představit Tibet

Jak nově představit zájemcům každoročním festivalem připomínanou zemi Tibet? Možná právě prostřednictvím vysokohorského skotu – yak (jak) patří mezi nejtypičtější tibetské zvířata. Chovatelsky nenáročné zvíře, nezastupitelný pomocník ve velkých výškách Himálaje. Ale jak lze na 23. ročníku Festivalu ProTibet zjistit, tak také téma pro nevšední filmovou tvorbu, předmět zemědělské politiky či nástroj omezování lidské svobody.

Festival přinese do Ostravy nejnovější překlad Bardo Theodol, představí na sklonku loňského roku vyšlou knihu Dalajlama a Havel, bude se promítat unikátní dokument z roku 1990 či se na besedách rozebírat čínská rozvojová politika v Tibetu. Poslední debata se pokusí zodpovědět otázku nástupnictví stávajícího 14. dalajlámy. V průběhu celého měsíce poběží pro zájemce charitativní dražba obrazů jaků, jejíž výtěžek podpoří tibetské studenty.
 

Program Festivalu ProTibet 2024 v Ostravě
 


MINIKINOKAVÁRNA

Lunana: Jak ve třídě

úterý 5.3.2024 v 19:30
Bhútán / 2019 /110 min

MINIKINOKAVÁRNA
Kostelní 2572/3
Moravská Ostrava

120 Kč

Bhútán / 2019 / 110 minut. Jednoduchý příběh s velkým srdcem – zpívat v baru někde v Austrálii nebo učit vysoko v Himálaji ve škole bez elektřiny a topení s jakem v předsíni?

(Za)jímavý režijní debut Pawo Choyning Dorjeho. Jako první bhútánský film vůbec byl nominován v kategorii cizojazyčné produkce na Oscara. Mladý učitel nerad odchází do odlehlé horské vesnice Lunana učit děti pastevců. Po vyčerpávající cestě nachází školu v neutěšených podmínkách, ale také upřímně čisté lidi a nadšené děti. Filmem prostupuje strhující vysokohorská příroda – ale happy end se nekoná.


Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

Jak v Himálaji

středa 6.3.2024 v 16:00

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava
přednáškový sál u vstupu
Michálkovická 197
Slezská Ostrava

0 Kč

Jana Ďásková, MOST ProTibet, o.p.s. – beseda o jacích a lidech.

Při svých cestách do tibetských komunit v Indii se členové MOSTu ProTibet nepotkávají jen s podporovanými Tibeťany. Na náhorních plošinách ještě dnes žijí nomádi se svými stády koz či jaků. Tradiční způsob života však mizí díky jednodušším příjmům z turistiky, nepříznivým klimatickým změnám a zásahům čínských úřadů. Budou se jaci i nadále toulat po širých pláních nebo skončí v ohradách jako výhodný artikl na produkci masa? Jak se žije jakům a lidem v Himálajích bude vyprávět ředitelka organizace.


Knihovna města Ostravy, pobočka Mar. Hory

Himalaya caravana

úterý 12.3.2024 v 15:30

Knihovna města Ostravy
pobočka Mar. Hory
Daliborova 9
Mariánské Hory

0 Kč

Francie, Velká Británie, Švýcarsko, Nepál / 1999 / 108 minut. Přichází čas vydat se s karavanou jaků naložených solí do údolí, aby se dle staleté tradice uskutečnil směnný obchod. Ne všichni dorazí do cíle.

Fascinující příběh o unikátní tradiční komunitě s téměř mytologickým příběhem. Lidé z hor musí vyměnit svou sůl za potraviny a věci nezbytné pro přežití v drsných přírodních podmínkách. Jejich pouť je nebezpečná a navíc se stává jádrem generačního sporu. Věřit tradičním poselstvím bohů nebo vlastnímu rozumu? Film vyniká nesmírnou fotografickou krásou, ohromující hudbou, pozornost je věnována vykreslení rituálů a zvyklostí horského národa.


Centrum PANT

Tibetští pastevci jaků a čínská rozvojová politika

středa 13.3.2024 v 19:00

Centrum PANT
Čs. legií 22
Moravská Ostrava

90 Kč

Dr. Jarmila Ptáčková. Svědkyně mizejícího Tibetu se podělí o informace i praktické zkušenosti ze svých cest.

Významná česká sinoložka a tibetoložka Jarmila Ptáčková jezdí do Tibetu přes dvacet let. Na vlastní oči tak sleduje, jak se pod vlivem čínské vlády mění. Chová jaky, spoluzaložila spolek Thonmi z. s. a zájemcům se jeho prostřednictvím snaží předat více informací o střední a východní Asii se zaměřením na Tibet.


Stará aréna

Byť na jeden jediný den…

středa 20.3.2024 v 18:00

Stará aréna
28. října 23
Moravská Ostrava

120 Kč

Projekce dokumentárního filmu režiséra Davida Ondříčka AUM o první návštěvě Jeho Svatosti 14. dalajlamy v Praze v únoru 1990 + beseda s Alexandrem Neumanem, tehdejším tajemníkem prezidenta Václava Havla.

Reportážní dokument zaznamenává autentickou atmosféru a náladu první návštěvy Jeho Svatosti dalajlámy v tehdejším Československu a jeho setkání s Václavem Havlem v ovzduší velice čerstvě nabité svobody. Součástí promítání bude beseda s pamětníkem a organizátorem návštěvy A. Neumanem.


Antikvariát a klub Fiducia

Čím Tibetská kniha mrtvých je a čím není…

čtvrtek 21.3.2024 v 18:00

Antikvariát a klub Fiducia
Nádražní 30
Moravská Ostrava

0 Kč

Beseda s Alexandrem Neumanem, autorem nového překladu kompletního cyklu nauk Bardo Thedol, na západě ne úplně přesně prezentovaného jako Tibetská kniha mrtvých.

Dílo je považován za jednu z nejvýznamnějších tibetských literárních a filosofických písemností. Obsahuje detailní a přesvědčivé popisy posmrtného stavu (bardo), doprovázené výkladem buddhistických meditací, které mohou zcela proměnit dosavadní zkušenost našeho běžného denního života. Kniha rovněž nabízí rady, jak umírajícím pomoci na jejich cestě, a může být i inspirací k tomu, jak se vyrovnat s bolestnou ztrátou blízkého člověka.


Centrum PANT

Další dalajlama?

pondělí 25.3.2024 v 19:00

Centrum PANT
Čs. legií 22
Moravská Ostrava

90 Kč

Zuzana Ondomišiová, David Gardáš, Kateřina Procházková – debata o pokračování instituce dalajlamy a představení knihy Dalajlama a Havel.

Historickou roli dalajlamů v rámci tibetského buddhismu i jejich nejistou budoucnost přiblíží v debatě Zuzana Ondomišiová (Potala) a David Gardáš (Sinopsis). Oba tito experti se podíleli i na nové knize Dalajlama a Havel – dvě osobnosti světového významu a porevoluční vývoj česko-tibetských vztahů. Publikaci o unikátním poutu mezi čtrnáctým dalajlamou a prvním českým prezidentem představí i spoluautorka, moderátorka večera – Kateřina Procházková (Sinopsis).


MOST ProTibet, o.p.s.

Vydraž si svého jaka!

1.3. – 31.3.

MOST ProTibet, o.p.s.
Tilschové 7
Mariánské Hory

Benefiční dražba obrazů jaků z dílen tibetských studentů. Malby jsou vystavené na https://www.facebook.com/protibet a zájemci si formou zveřejnění částky v komentáři můžou obraz zakoupit. Majitelem se stane účastník dražby s nejvyšší nabídkou do 31. března.

Obrazy namalovali studenti THF (Tibetan Homes Foundation). Organizace MOST ProTibet podporuje tuto exilovou tibetskou školu (http://www.tibhomes.org) od roku 2008 a čeští dárci pomáhají při studiu už druhé generaci studentů. Výtěžek půjde na účet organizace THF do Mussoorie v Indii pro další vzdělávání mladých Tibeťanů.


 

Více informací naleznete na www.protibet.cz.
 

Další články v rubrice:

6.2.2024

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference