mapa stránek || vyhledávání

Horké léto roku 2018 – teplotní rekordy na severní polokouli

Letošní léto na severní polokouli patří mezi nejteplejší v historii. Na řadě míst byly překonány teplotní rekordy. V tomto souhrnu jsou uvedeny alespoň některé z nejvýznamnějších.

5. července ve městě Ouargla v Alžírsku ukázal teploměr maximum 51,3 stupně Celsia. Je to nejvyšší teplota, jaká byla kdy získána spolehlivým meteorologickým měřením v Africe.

V alžírském Al Salah byla 29. července naměřena historicky nejvyšší průměrná denní teplota (44,65 °C) a nejvyšší minimální denní teplota (39,5 °C) na africkém kontinentu.

Mezi 25. a 27. červnem po dobu 51 hodin neklesla teplota v Ománu (Qurayyat) pod 41,9 stupně Celsia. Od 25. června 18:00 do 26. června 18:00 se teplota nedostala pod hodnotu 42,6 stupně Celsia. Jde o nejvyšší dvacetičtyřhodinovou minimální teplotu naměřenou v Asii a pravděpodobně na celém světě.

10. července padl absolutní rekord ve Spojených arabských emirátech, když teplota v Saih al Salemu vystoupila na 51,4 stupně Celsia.

Nový absolutní teplotní rekord platí od 10. července na Tchaj-wanu. V Tianxiang bylo 40,3 stupně Celsia.

Nejvyšší teplota v historii země byla dosažena také v Japonsku – 23. července ve městě Kumagaya bylo 41,1 stupně Celsia.

1. srpna byl překonán absolutní rekord v Jižní Koreji. Teplota v Hongcheonu vystoupila na rovných 41 stupňů Celsia. 23. července byla v Jižní Koreji (Gangneung) naměřena nejvyšší minimální teplota za celou dobu sledování, a to 31,0 stupně Celsia.

Nejvyšší minimální teplota od zahájení soustavných měření byla 27. července zaznamenána meteorology v Nizozemsku. Ve vesnici Deelen nebylo chladněji než 24,4 stupně Celsia.

Průměrná červencová teplota v kalifornském Údolí smrti 42,3 stupně Celsia překonala rekord z loňského července o čtyři desetiny stupně. Jde o celosvětově nejvyšší průměrnou měsíční teplotu získanou spolehlivým měřením.

Červenec 2018 byl nejteplejším měsícem za celou 124 let dlouhou dobu sledování v Kalifornii. Průměrná teplota 26,5 stupně Celsia překonala o jednu desetinu stupně rekord z července 1931.

Absolutní rekord platný pro Los Angeles padl 6. července, když teplota ve městě vystoupila na 42,2 stupně Celsia. Původní rekord z 1. července 1985 byl překonán o 0,5 stupně.

V noci z 18. na 19. července neklesla teplota v Norsku (Makkaur) pod 25,2 stupně. Jde o nejvyšší minimální teplotu naměřenou v severním Norsku a na severu Skandinávie vůbec.

Rekordně teplý byl červenec v Norsku s odchylkou 4,3 stupně Celsia oproti normálu 1961 až 1990.

Stejně tak ve Finsku byl červenec nejteplejším měsícem v historii. Průměrná teplota 19,6 stupně Celsia byla o 0,4 stupně Celsia vyšší, než původní rekord z roku 1941. V Laponsku byla anomálie nejvýraznější, teplotní odchylka převýšila dlouhodobý průměr o 5 stupňů Celsia, v ostatních částech zeme se teplota pohybovala 2,5 stupně až 4 stupňů Celsia nad normálem.

Průměrná měsíční teplota ve Stockholmu byla v červenci nejvyšší od zahájení měření před 262 lety. Hodnota 22,5 stupně Celsia je současně nejvyšší průměrnou měsíční teplotou ve Švédsku.

Zdroje: WMO (2), Géoclimat, Weather Underground (2) (3) (4), NOAA, met.no, SMHI

Další články v rubrice:

10.8.2018

2 komentáře

Přidat komentář
  1. Tak a ticho tu zaznělo….ano jen pokora nám přirozeně pomáhá v hledání lepší(žádné) iluze.
    Přání všem dobrého je snad ta cesta…to ještě neumíme a ta naše republika obzvlášť.
    Lepší dny Pepa

  2. technicky – vlny, jejich amplitudy:
    „V subtropech a mírných zeměpisných šířkách jsou nad zemí ve velkých výškách kolem deseti kilometrů proudy vzduchu, kterým se říká jet stream a jež směřují ze západu na východ. Jejich vlnová délka je 4000 kilometrů, meandrují a proudí si kolem zeměkoule. Amplituda zvlnění se vlivem menšího teplotního rozdílu zvětší, což znamená, že do střední Evropy někdy proudí severnější složka proudu, jindy jako právě teď zase jižní. To vede k velkým výkyvům počasí. Teď převažuje jižní složka a máme tady horka. Když jižní složka převáží v zimě, bývá zima mírná.“
    https://www.denik.cz/z_domova/petr-dvorak-stredomorske-klima-ceka-nejdriv-tak-nase-vnoucata-20180812.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2021

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Chcete-li podpořit fungování těchto stránek, můžete si koupit knihu či jiné zboží z nabídky Knihkupectví Gnosis.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference