mapa stránek || vyhledávání

Léto v Austrálii bylo nejteplejší od začátku měření v roce 1910

Meteorologické léto v Austrálii bylo nejteplejší od začátku měření v roce 1910. Průměrná teplota byla v období od prosince 2018 do února 2019 ve srovnání s normálem (1961 až 1990) vyšší o 2,14 stupně Celsia. (Druhá v pořadí je sezóna 2012/2013 s odchylkou 1,64 stupně.) Rovněž průměrné maximální a minimální teploty byly nejvyšší za celou dobu záznamů. Průměrná maximální teplota byla oproti normálu vyšší o 2,61 stupně Celsia, minimální teplota o 1,67 stupně Celsia.

Rekordní bylo léto v australských spolkových státech Nový Jižní Wales, Victoria, Západní Austrálie a Severní teritorium. V Tasmánii a Jižní Austrálii byla teplota druhá nejvyšší v historii, v Queenslandu čtvrtá nejvyšší.

Léto bylo nejen extrémně teplé, ale také velmi suché. Podle australského meteorologického úřadu bylo léto sedmé nejsušší v historii. Srážkové úhrny byly většinou výrazně podprůměrné. Výjimkou byl severozápad státu Victoria a také sever státu Queensland, který na přelomu ledna a února zasáhly silné deště a následné povodně.

Za posledních sto let se podnebí v Austrálii oteplilo o více než jeden stupeň Celsia.
 

Zdroj: Bureau of Meteorology (01.03.2019, Australia in summer 2018–19)
 

Další články v rubrice:

4.3.2019

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference