V lednu pokrývalo Arktidu v průměru 13,38 milionů kilometrů čtverečních mořského ledu, což je 1,26 miliónu kilometrů pod dlouhodobým průměrem (1981-2010). Tato hodnota je nejnižší za celou 38 let dlouhou dobu satelitního pozorování. Minulý rok v lednu, kdy také padl rekord, byla rozloha ledu o 260 tisíc kilometrů čtverečních větší. Téměř nad celým Severním ledovým oceánem byly teploty díky teplému jižnímu proudění vzduchu nadprůměrně vysoké. Nad severní částí Barentsova moře překračovaly teploty normál (1981-2010) o více než 5 stupňů Celsia, nad Čukotským a Východosibiřským mořem bylo tepleji o 4 stupně Celsia. Nezvykle teplo bylo i na severozápadě Kanady. Naopak chladněji až o 3 stupně Celsia bylo nad severozápadní částí Ruska a u severovýchodního pobřeží Grónska.
V prosinci pokrývalo Arktidu v průměru 12,10 milionů kilometrů čtverečních plochy ledu, což je o 1,03 miliónu čtverečních kilometrů méně, než je dlouhodobý průměr (1981-2010) a jen o 20 tisíc kilometrů čtverečních více než při rekordně nízké rozloze v prosinci 2010. Teploty ve střední části Severního ledového oceánu a v Barentsově moři byly o více než 3 stupně a v Čukotském moři o více než 5 stupňů Celsia vyšší, než je normál (1981-2010). V kontrastu k tomu ve středním Rusku a v kanadské provincii Britská Kolumbie byly teploty 3 až 5 stupňů Celsia pod průměrem.
Rekordně nízké rozlohy mořského ledu byly v roce 2016 zaznamenány v sedmi měsících roku – v lednu, únoru, dubnu, květnu, červnu, říjnu a listopadu.
Zdroje: NSIDC (2), Weather.com, iDNES.cz
Další články v rubrice:
- Minimální rozloha mořského ledu v Antarktidě byla letos třetí nejnižší v histori sledování
- Maximální roční rozloha mořského ledu v Arktidě byla v roce 2023 pátá nejnižší od začátku sledování
- Rozloha mořského ledu v Antarktidě poklesla na rekordní minimum
- Minimální rozloha mořského ledu v Arktidě v roce 2022
- Rozloha mořského ledu na severní polokouli dosáhla letošního minima
- Rozloha mořského ledu v Arktidě se blíží svému letošnímu minimu
- 21. března měl mořský led v Arktidě maximální letošní rozlohu 14,77 mil. km2
- Jehličnaté lesy v Grónsku? Ledový příkrov v minulosti opakovaně mizel, dokazuje studie
- Led na obou polokoulích mizí stále rychleji, mořská hladina se zvyšuje
- Rozloha mořského ledu v Arktidě je na nejnižší úrovni od rekordu v roce 2012