Ostravští zájemci můžou od začátku května navštívit tři výstavy věnované Tibetu. Každá z nich nabízí jiný úhel pohledu. Setkáte se se starým Tibetem první poloviny 20. století, můžete obdivovat nádherné fotografie Himálají či poznat podmínky života tibetských exulantů v Indii.
Ostravští zájemci můžou od začátku května navštívit tři výstavy věnované Tibetu. Každá z nich nabízí jiný úhel pohledu. Setkáte se se starým Tibetem první poloviny 20. století, můžete obdivovat nádherné fotografie Himálají či poznat podmínky života tibetských exulantů v Indii.
Jedinečné historické fotografie nabízí výstava s názvem DALAJLAMA v antikvariátu Fiducia na Mlýnské ulici. V tomto nezávislém kulturním centru najdete unikátní fotografie 13. dalajlamy po roce 1910 s krátkými popiskami. Mimo jiné se dozvíte, že již v roce 1932 předvídal obsazení Tibetu Čínou. Následují záběry jeho nástupce 14. dalajlamy od útlého dětství až po útěk do Indie – včetně jeho setkání s Mao Ce-tungem. Osudy obou duchovních vůdců dokumentují pohnutý osud celé země.
V knihovně na ulici Jiřího Trnky 10, Ostrava Fifejdy byla ve čtvrtek 5.5. v 16.00 zahájena výstava TIBET, která potrvá do konce června. České melodie k indickému čaji na vernisáži zahrál na kytaru Miki Kalus. Na této výstavě může návštěvník načerpat informace hlavně o tibetském exilu, o způsobu života, školství, udržování kultury v hostitelské zemi – Indii. Tibetská exilová vláda zajišťuje většinu potřeb díky podpoře jednotlivců a organizací z celého světa. Také z České republiky proudí tibetským dětem a starým lidem nemalá pomoc.
Impact hub na rohu Matiční a Sokolské ulici v centru Ostravy – to není pouze inspirativní prostor pro setkávání, coworking, inovace a rozvoj podnikání. Zhlédnout zde můžete velkoformátové fotografie Martina Pustelníka. Soubor s názvem Mystické Himálaje na vás dýchne atmosféru hor a klášterů z místa na pomezí Indie a Tibetu – oblast Ladak. Martin Pustelník navštívil tento „Malý Tibet“ (jak se území také nazývá) se členy obecně prospěšné společnosti MOST z Ostravy.
MOST o.p.s. pořádá výstavy jako připomínku osudu nejmladšího politického vězně na světě – Gendüna Čhökji Ňimy – 11. pančhenlamy. Narodil se v dubnu 1989, 17. května 1995 byl ve věku šesti let zadržen čínskou policií a spolu se svou rodinou je od té doby vězněn na neznámém místě. Pančhenlama je pro Tibeťany po dalajlamovi druhou nejvýznamnější duchovní autoritou…
Ostravská nezisková organizace MOST je členem iniciativy Informačního centra pro demokracii a lidská práva v Číně. Tato společná platforma 13 organizací vznikla v březnu 2016 a má za cíl podporovat otevřenou diskuzi o vnitropolitické situaci a stavu lidských práv v Čínské lidové republice a usnadnit české veřejnosti přístup k nezkresleným informacím. Více informací lze najít na www.protibet.cz
Další články v rubrice:
- Festival ProTibet 2024
- Festival ProTibet 2023
- Konference POČÍTÁME S VODOU 2022 – Přístupy k implementaci modro-zelené infrastruktury
- POZVÁNKA: Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury na mezinárodní konferenci
- Mezinárodní konference Počítáme s vodou 2021
- Tisková zpráva: Konference POČÍTÁME S VODOU 2019, Novoměstská radnice v Praze, 27.11.2019 9:30-16:00
- Zpráva z konference Počítáme s vodou IV
- Konference POČÍTÁME S VODOU řeší déšť, který chybí i přebývá
- Festival ProTibet 2018 pomáhá hledat superhrdiny pro tibetské děti
- 16. ročník Festivalu ProTibet v Ostravě