V německém Bonnu byla 19. května za účasti 6 tisíc delegátů z 191 zemí zahájena čtrnáctidenní konference OSN o biodiverzitě. Státy, které podepsaly Úmluvu o biologické rozmanitosti (Convention on Biological Diversity, CBD), jednají o problémech souvisejících s vymíráním druhů a jejich ochranou. Jedním z diskutovaných témat je ztráta biodiverzity v zemědělství. Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel při té příležitosti varoval, že příliš intenzivní a nevhodně prováděné zemědělství je pro biodiverzitu obrovským rizikem a bez současného důrazu na ochranu přírody je nepřekonatelnou překážkou pro snahu o zpomalení úbytku druhového bohatství.
Ministr přiznal, že vlády nesplnily svůj závazek zpomalit do roku 2010 úbytek druhů, a připomněl, že globální produkce potravin závisí na asi deseti druzích rostlin a pěti druzích zdomácnělých zvířat.
Ještě na počátku 20. století pěstovali indičtí farmáři 30 tisíc nejrůznějších odrůd rýže, do dnešní doby jich zůstalo sotva 30. Rýže je přitom základem stravy poloviny lidstva. Z 63 v Německu dříve chovaných hospodářských zvířat je dnes 52 zařazeno do kategorie ohrožených nebo zranitelných druhů.
Dostatečná biologická rozmanitost je pro přežití člověka nezbytná, prohlásil Gert Lindemann, státní tajemník spolkového ministerstva zemědělství. Biodiverzita je hlavním předpokladem úspěšného získávání potravy. Genetická pestrost zajišťuje možnost volby při chovu zvířat a pěstování plodin.
Objevují se stále nová a vážná nebezpečí. Jedním z nich je masový úhyn včelích kolonií. „Asi dvě třetiny plodin, které jsou pro svět zdrojem potravy, závisí na opylování hmyzem nebo jinými zvířaty,“ řekl Dr. Ahmed Djoghlaf, výkonný tajemník CBD. „Tady v Německu došlo plošně k poklesu včelí populace o 25 procent. Na východě Spojených států uhynulo 70 procent včelstev. Kdyby tito opylovači zmizeli, zmizelo by i mnoho druhů rostlin. Odstraníme-li jediný článek řetězu, řetěz se přetrhne.“
Djoghlaf citoval údajný výrok Alberta Einteina: „Kdyby včely zmizely z povrchu zemského, tak by člověku zbyly jen čtyři roky života. Žádné včely, žádné opilování, žádné rostliny, žádná zvířata, žádný člověk… Prohlubující se globální potravinová krize je varováním před vážnými dopady lidských aktivit pro schopnost naší planety udržovat život na Zemi,“ pokračoval Djoghlaf.
„Dramatický cenový růst plodin souvisí i s bezprecedentní ztrátou zemědělské biodiverzity a je výstrahou před dalekosáhlými důsledky pro lidstvo.
„Je to vážná výzva a já vyzývám všechny státy k tomu, aby vyvinuly mimořádné úsilí,“ dodal Djoghlaf.
Destrukce biologického bohatství se promítá do životů všech lidí. Vedle klimatických změn je to nejnaléhavější problém současnosti. Nejhorší vyhlídky mají před sebou chudé národy.
Ministr Sigmar Gabriel řekl: „Kdyby se, jak se obávám, zhroutil světový rybolov, připravilo by to jednu miliardu lidí o zdroj bílkovin… Musíme si odpovědět na nepohodlnou otázku: Budeme pokračovat ve vytváření ohromného množství písemností s pramalým obsahem, nebo začneme brát naši odpovědnost vážně? Mezinárodní společenství stojí na rozcestí. Buď se nám do roku 2010 podaří s ochranou biodiverzity pohnout zásadně kupředu, nebo světové veřejnosti ukážeme, že i když se 190 států, tedy skoro všechny země světa, rozhodne podepsat jakousi dohodu, tak to vlastně vůbec nic neznamená.“
Zdroje:
– CBD (UN Conference on Biological Diversity, COP 9)
– Bundesministerium für Umwel (22.05.2008, Agriculture is essential for biological diversity)
– ENS (20.05.2008, Human Impacts, Climate Change Pushing Species to Extinction)
– Ekolist.cz (22.05.2008, Nemecko: Ľudstvo ohrozuje strata biodiverzity v poľnohospodárstve)
– Aktuálně.cz (20.05.2008, Poplach: Zvířata i rostliny mizí čím dál rychleji)
Další články v rubrice:
- Počet zvířat v přírodě na Zemi rychle klesá, mezi lety 1970 a 2012 jsme přišli o 58 procent zvířat
- NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul
- Lidstvo jako hrozba pro život na Zemi, nejvíce jsou decimovány populace mořských druhů
- Sviňucha kalifornská je na pokraji vyhynutí
- Čínský sladkovodní delfín vyhynul
- Zoologové chtějí zachránit delfínovce čínského
- Říčním delfínům v Asii hrozí vyhynutí