Je velmi pravděpodobné, že delfínovec čínský (Lipotes vexillifer) vyhynul. V britském odborném časopise Biology Letters to 7. srpna 2007 oznámili vědci, kteří po tomto vzácném sladkovodním kytovci šest týdnů bezvýsledně pátrali v řece Jang-c‘-ťiang.
„Ztráta takových jedinečných a charismatických druhů je šokující tragédií. Říční delfín byl pozoruhodným savcem, který se od ostatních druhů oddělil před 20 milióny lety. Toto vyhynutí představuje zmizení celé větve evolučního stromu života a zdůrazňuje, že jsme ještě nepřevzali plnou odpovědnost za naši roli ochránců planety,“ komentoval smutnou zprávu Dr. Sam Turvey z britské Zoologické společnosti v Londýně (Zoological Society of London, ZSL).Pokud se tato informace potvrdí, půjde o první vyhynutí velkého obratlovce za posledních 50 let a čtvrté vyhynutí čeledi savců od začátku 16. století.
Kolem roku 2000 se populace kriticky ohroženého druhu odhadovala na 13 jedinců. V roce 2006 chtěli zoologové pět delfínů odchytit a přemístit je do jezera Tchien-e-čou v provincii Chu-pej, kde by měli větší naději na přežití. K tomu však bohužel nedošlo.
Výprava s mezinárodní účastí se uskutečnila v listopadu a prosinci 2006 a měla k dispozici dvě plavidla s nejmodernější vizuální a akustickou technikou.
„Přestože nelze vyloučit, že několik přeživších jednotlivců náš průzkumný tým minul, nemožnost zaznamenat přítomnost jakéhokoli delfína navzdory intenzivnímu pátrání ukazuje, že těměř úplně zmizela naděje na jejich případné nalezení a přemístění do rezervace,“ napsali autoři zprávy.
Delfínovec čínský byl posledním zástupcem čeledi Lipotidae. Měl dlouhou úzkou čelist a malou hřbetní ploutev, žil v tříčlenných až čtyřčlenných skupinkách na středním a dolním toku řeky Jang-c‘-ťiang a Qiantang. Živil se rybami.
Mezi hlavní příčiny jeho vyhynutí patří neregulovaný a nešetrný rybolov (včetně zabíjení elektrickým proudem), kolize s říčními plavidly a výstavba přehrad. K tragédii významně přispěl i rozvoj průmyslu a s ním spojené znečištění vody. Každopádně je jasné, že za osud čínského delfína nese plnou a výhradní odpovědnost člověk.
Vyhynutí delfínovce ukazuje podle biologů na akutní potřebu nových a velmi razantních ochranářských iniciativ v Číně, kde je říční ekosystém vystaven stoupajícímu tlaku. Doplácí na to mnoho unikátních zvířat – sladkovodní sviňucha, sedmimetrový veslonos, čínský aligátor nebo jeřáb bílý – sibiřský.
Zdroje:
– Biology Letters (07.08.2007, First human-caused extinction of a cetacean species?)
– ZSL.org (08.08.2007, Yangtze River dolphin declared extinct)
– BBC News (08.08.2007, Rare river dolphin ‚now extinct‘)
– České noviny (08.08.2007, Vzácný říční delfín v Číně nejspíš vyhynul)
Další články v rubrice:
- Počet zvířat v přírodě na Zemi rychle klesá, mezi lety 1970 a 2012 jsme přišli o 58 procent zvířat
- NOAA: Potvrzujeme, že tuleň karibský vyhynul
- Ztráta biodiverzity v zemědělství může prohloubit potravinovou krizi
- Lidstvo jako hrozba pro život na Zemi, nejvíce jsou decimovány populace mořských druhů
- Sviňucha kalifornská je na pokraji vyhynutí
- Zoologové chtějí zachránit delfínovce čínského
- Říčním delfínům v Asii hrozí vyhynutí