mapa stránek || vyhledávání

Masové vymírání druhů se periodicky opakuje

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley (University of California, Berkeley) dospěli po pečlivém čtyřletém studiu největšího světového archívu fosilních záznamů k překvapujícímu závěru – k masovému vymírání druhů docházelo na Zemi s neuvěřitelnou přesností. Život na naší planetě vzkvétal a mizel v cyklech dlouhých přibližně 62 milionů let.

Fyzik Richard Muller a jeho postgraduální student Robert Rohde publikovali svou podrobnou zprávu 10. března 2005 v prestižním časopise Nature. Při svém výzkumu se oba vědci vraceli proti toku času až o 500 milionů let.

Cykly jsou tak zřejmé, že důkazy „jednoduše skáčou z údajů“, podpořil zprávu James Kirchner, profesor planetárních přírodních věd v Berkeley. „Jejich objev je vzrušující, je to překvapující a nevysvětlitelné.“

S objasněním záhadných cyklů si láme hlavu celá řada odborníků nejrůznějšího zaměření. I přes jejich maximální snahu zůstává pravidelné cyklické vymírání druhů zahaleno hávem tajemství. „Přemýšleli jsme o dynamice sluneční soustavy, o příčinách kometárních spršek, o galaktických procesech a o vulkanické aktivitě, ale nic z toho nevysvětluje náš objev,“ prohlásil Muller.

Kromě cyklu dlouhého 62 milionů let si experti povšimli náznaků ještě jednoho delšího cyklu s periodou 140 milionů let. Naposledy byl rozvoj biodiverzity náhle přerušen před 65 milióny roky, když vymřeli dinosauři.

Před dvěma desetiletími přišel profesor Muller s odvážnou teorií o Nemesis. Pojmenoval tak hypotetického červeného trpaslíka s magnitudou 7 až 12, který obíhá ve velké vzdálenosti kolem Slunce a způsobuje pravidelné vychylování komet a asteroidů z Oortova oblaku. Při následných srážkách Země s vesmírnými projektily je vývoj života přerušován. Muller se zmínil také o teorii předpokládající existenci neznámé „planety X“, která by mohla mít podobný vliv na Oortův oblak jako Nemesis.

Umělecké zvárnění vyhynutí dinosaurů v prostoru dnes známém jako Dekanská plošina v Indii.

Je také možné, že v hlubinách Země existuje něco jako „přírodní jízdní řád“, který vždy po určité době spouští fáze masivní sopečné aktivity. Tato hypotéza se nejvíce zamlouvá Rohdemu a dokonce pro ni svědčí i několik závažných indicií. Obrovská deska vulkanického čediče známá pod názvem Dekanská plošina nebo Dekanské trapy (Deccan Traps) pokrývá zhruba třetinu rozlohy Indie a podle geologů vznikla před 65 miliony roky, tedy právě v době, kdy vyhynuli dinosauři.

Stejný význam by mohla mít i Sibiřská plošina (Siberian Traps), která je tvořená čedičem a vulkanickou aktivitou byla zformována před 250 miliony lety. V té době na konci Permu globální katastrofa zahubila nejméně 70 procent mořských druhů. (Podle odhadů zaniklo až 96 procent druhů.)

V současné době je profesor Muller nejvíce nakloněn teorii o periodickém průletu Sluneční soustavy skrze mimořádně husté spirální rameno naší vlastní galaxie – Mléčné dráhy. Zvýšení galaktické gravitace vždy po období dlouhém zhruba 62 milionů let iniciuje vznik kometárních spršek, které z Oortova mračna přímo zasahují do přirozeného sledu událostí na Zemi.

Teorií existuje samozřejmě vícero, ale dokázat pravdivost některé z nich je nesmírně obtížné. „Zmocňuje se nás frustrace a potřebujeme pomoci. Vše, co mohu říci, je to, že jsme si jisti, že cykly existují a že nemohu přijít s žádným možným vysvětlením, které by se neukázalo být jako naprosto fascinující. Podle fosilních záznamů se něco stále opakuje a my pouze nevíme, co to je.“

Zpracováno podle:
San Francisco Chronicle (10.03.2005, Mass extinction comes every 62 million years)
Nature (10.03.2005, The 62-million-year question)

Další zdroje:
Moje noviny (20.03.2005, Masové vymírání: každých 62 milionů let)
iDNES (18.03.2005, Na zeměkouli se zase čeká vymírání druhů)
Berkeley Lab (11.03.2005, Fossil Records Show Biodiversity Comes and Goes)
Muller’s Group (Richard A. Muller)
University of California, Berkeley (Richard A. Muller)
University of North Dakota (Deccan Traps, India)
www.MantlePlumes.org (The Deccan beyond the plume hypothesis)
Palaeontology Research Group (Map of the Siberian Traps)

Další články v rubrice:

12.3.2005

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2021

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Chcete-li podpořit fungování těchto stránek, můžete si koupit knihu či jiné zboží z nabídky Knihkupectví Gnosis.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference