mapa stránek || vyhledávání

Nová teorie vysvětluje periodické srážky Země s kometami

Na otázku, proč je naše planeta přibližně každých 36 milionů let zasahována vesmírnými projektily velkého kalibru, nebyla ještě nedávno jasná odpověď. Dobré vysvětlení nabídlo studium pohybu Sluneční soustavy Mléčnou dráhou.

Vědci z univerzity v britském Cardiffu přišli s teorií, která by mohla periodické ostřelování objasnit. Podle nového počítačového modelu prochází Sluneční soustava každých 35 až 40 milionů let rovinou galaxie, přičemž gravitační síly z obrovských mračen plynu a prachu narušují dráhy komet na periférii soustavy. Některé z nich pak zamíří ke Slunci. V té době se zvyšuje pravděpodobnost srážky Země s kometou. Minulost nebyla skoupá na globální katastrofy a hromadná vymírání druhů. Také dinosauři před 65 milióny lety měli smůlu a vyhynuli. Jak se zdá, i my budeme brzy čelit stejnému riziku.

Stále viditelnými místy dopadů před 65-70 milióny roky jsou obrovské krátery – u ústí řeky Kara do Karského moře na Sibiři (120 km v průměru) a u mexického poloostrova Yucatán (přes 180 km v průměru). Zatím poslední „bombardování“ před 35-36 milióny roky za sebou zanechalo krátery u města Popigaj na Sibiři (100 km v průměru) a v zálivu Chesapeake v USA (85 km v průměru).

„Jde o vynikající shodu mezi tím, co můžeme vidět na Zemi a co si myslíme z výzkumu galaxie,“ řekl profesor William Napier z Cardiffského Centra pro astrobiologii.

Na pravidelné „poskakování“ Sluneční soustavy nahoru a dolů přes rovinu Mléčné dráhy doplatilo mnoho rostlinných a živočišných druhů. Také my vstupujeme do fáze, kdy bude nebezpečí srážky reálné. Na druhou stranu jsou to možná právě kolize s kosmickými tělesy, díky kterým se zárodky života rozšiřují na další místa ve vesmíru.

„Toto je klíčová práce, která staví vztah kometa-život na pevný základ a ukazuje mechanismus, kterým mohl být život rozptýlen do galaxie,“ prohlásil ředitel Centra pro astrobiologii profesor Chandra Wickramasinghe.

Studii otiskl Měsíčník britské Královské astronomické společnosti (Royal Astronomical Society, RAS).
 

Zdroje:
Cardiff University (02.05.2008, Did the solar system ‘bounce’ finish the dinosaurs?)
Phys.org (02.05.2008, Did the solar system ‘bounce’ finish the dinosaurs?)
Hvězdárna Uherský Brod (04.05.2008, Může pohyb sluneční soustavy za konec dinosaurů?)
 

Další články v rubrice:

5.5.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference