mapa stránek || vyhledávání

Yellowstonský supervulkán soptil častěji, ale s menší intenzitou

Yellowstonský národní park

Yellowstonský supervulkán byl v minulosti aktivnější, než se vědci domnívali. Podle dosavadních poznatků mělo k mohutným erupcím dojít opakovaně s odstupem zhruba 600 až 700 tisíc let – před 2 miliony, 1,3 miliony a 640 tisíci roky. Tým amerických a skotských vědců však pomocí nové přesnější argonové metody datování zjistil, že po erupci před 2 miliony let, kdy bylo vyvrženo přibližně 2200 kilometrů krychlových sopečného materiálu (dřívější odhad byl 2500 kilometrů krychlových), následovala o 6 tisíc let později další erupce, při které se z nitra země dostalo na povrch 290 kilometrů krychlových materiálu.

Je možné, že také pozdější erupce byly rozloženy do několika slabších výbuchů, které se odehrály krátce po sobě. Studie bude zveřejněna v červnovém vydání odborného časopisu Quaternary Geochronology.

„Dosavadní chod Yellowstonského supervulkánu je nejlepším ukazatelem toho, co se bude dít v budoucnu,“ řekl spoluautor studie Ben Ellis z Washingtonské státní univerzity. „Tento výzkum naznačuje, že explozivní sopečná činnost v Yellowstonu je častější, než jsme se domnívali.“

Jako supererupce jsou označovány výbuchy sopek s indexem sopečné výbušnosti 8 (více než 1000 kubických kilometrů vyvrženého materiálu). I když k takovým kataklyzmatickým událostem dochází jen zřídka (naposledy před 26,5 tisíci lety), udává se, že pravděpodobnost výbuchu supervulkánu je pětkrát až desetkrát větší, než riziko srážky naší planety s asteroidem o průměru jednoho kilometru, přičemž následky by byly v obou případech srovnatelné.

Zdroje:
Washington State University (30.04.2012, Yellowstone super-eruption less super, more frequent)
Quaternary Geochronology (Temporal dissection of the Huckleberry Ridge Tuff using the 40Ar/39Ar dating technique)
Wikipedia (Huckleberry Ridge Tuff)

Další články v rubrice:

6.5.2012

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference