mapa stránek || vyhledávání

Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí

Sluneční kotouč bez jediné skvrny, Solar Dynamics Observatory, 12.3.2018

Sluneční kotouč bez jediné skvrny, Solar Dynamics Observatory, 12.3.2018 (NASA)

Sluneční aktivita je velmi nízká. Po většinu času od začátku letošního roku nebyla na povrchu slunce pozorována žádná skvrna. Po nejhlubším slunečním minimu od začátku 20. století v letech 2006 až 2010 se zdá, že slunce nyní vstupuje do dalšího minima, které bude ještě hlubší a delší než to předchozí. Nejhlubší část minima se očekává v letech 2019 až 2020.

Magnetické pole slunce a sluneční vítr, které vytvářejí jakýsi štít chránící sluneční soustavu před kosmickým zářením, zeslábly během současného velmi slabého slunečního cyklu (nejslabšího za poslední století) na rekordně nízké hodnoty, nejnižší za celou dobu sledování. K Zemi tak proniká více kosmického záření než v minulých dekádách. Měření pomocí meteorologickýh balónů ve stratosféře prokázalo zvýšení radiace (záření beta a gama) od ledna 2015 do března 2018 o 13 procent.

Silnější bombardování zemské atmosféry proudy vysokoenergetických částic může mimo jiné ovlivnit podnebí na Zemi. Podle některých vědeckých studií totiž podněcuje tvorbu oblačnosti. Jiné studie dávají například do souvislosti kosmické paprsky a výskyt srdečních arytmií v lidské populaci.

S klesající sluneční aktivitou klesá i množství slunečního záření dopadajícího na Zemi. Přestože jde o nepatrnou změnu o cca jednu desetinu procenta, při déle trvajícím snížení by takový pokles nepochybně měl určitý vliv na klimatický systém. I kdyby nás však v tomto století opravdu čekalo dlouhé období nízké sluneční aktivity, jak předpovídají někteří odborníci, nebo kdyby dokonce nastalo velké sluneční minimum srovnatelné s Maunderovým minimem v 17. a 18. století, celkový ochlazující účinek na podnebí by asi nebyl příliš významný, podle propočtů klimatologů jen kolem jedné desetiny stupně Celsia, což by rozhodně nemohlo zvrátit ani zpomalit globální oteplování. Výraznější by však mohly být klimatické změny v některých regionech, jako je severní Evropa nebo východ USA a Kanady.
 

Předpověď průběhu slunečního cyklu podle International Space Environment Services (ISES) a skutečný stav – relativní čísla slunečních skvrn od ledna 2000 do února 2018.

Sluneční iradiance a čísla slunečních skvrn od roku 1976 do února 2018.

Sluneční iradiance v roce 2017 a 2018 (do února).

Zdroje: Spaceweather.com, SPACE WEATHER ARCHIVE, Wiley Online Library, NOAA/NWS/SWPC, Makiko Sato & James Hansen – Solar Irradiance
 

Další články v rubrice:

13.3.2018

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference