mapa stránek || vyhledávání

Nastává sluneční minimum, bude asi ještě hlubší než to předchozí

Sluneční kotouč bez jediné skvrny, Solar Dynamics Observatory, 12.3.2018

Sluneční kotouč bez jediné skvrny, Solar Dynamics Observatory, 12.3.2018 (NASA)

Sluneční aktivita je velmi nízká. Po většinu času od začátku letošního roku nebyla na povrchu slunce pozorována žádná skvrna. Po nejhlubším slunečním minimu od začátku 20. století v letech 2006 až 2010 se zdá, že slunce nyní vstupuje do dalšího minima, které bude ještě hlubší a delší než to předchozí. Nejhlubší část minima se očekává v letech 2019 až 2020.

Magnetické pole slunce a sluneční vítr, které vytvářejí jakýsi štít chránící sluneční soustavu před kosmickým zářením, zeslábly během současného velmi slabého slunečního cyklu (nejslabšího za poslední století) na rekordně nízké hodnoty, nejnižší za celou dobu sledování. K Zemi tak proniká více kosmického záření než v minulých dekádách. Měření pomocí meteorologickýh balónů ve stratosféře prokázalo zvýšení radiace (záření beta a gama) od ledna 2015 do března 2018 o 13 procent.

Silnější bombardování zemské atmosféry proudy vysokoenergetických částic může mimo jiné ovlivnit podnebí na Zemi. Podle některých vědeckých studií totiž podněcuje tvorbu oblačnosti. Jiné studie dávají například do souvislosti kosmické paprsky a výskyt srdečních arytmií v lidské populaci.

S klesající sluneční aktivitou klesá i množství slunečního záření dopadajícího na Zemi. Přestože jde o nepatrnou změnu o cca jednu desetinu procenta, při déle trvajícím snížení by takový pokles nepochybně měl určitý vliv na klimatický systém. I kdyby nás však v tomto století opravdu čekalo dlouhé období nízké sluneční aktivity, jak předpovídají někteří odborníci, nebo kdyby dokonce nastalo velké sluneční minimum srovnatelné s Maunderovým minimem v 17. a 18. století, celkový ochlazující účinek na podnebí by asi nebyl příliš významný, podle propočtů klimatologů jen kolem jedné desetiny stupně Celsia, což by rozhodně nemohlo zvrátit ani zpomalit globální oteplování. Výraznější by však mohly být klimatické změny v některých regionech, jako je severní Evropa nebo východ USA a Kanady.
 

Předpověď průběhu slunečního cyklu podle International Space Environment Services (ISES) a skutečný stav – relativní čísla slunečních skvrn od ledna 2000 do února 2018.

Sluneční iradiance a čísla slunečních skvrn od roku 1976 do února 2018.

Sluneční iradiance v roce 2017 a 2018 (do února).

Zdroje: Spaceweather.com, SPACE WEATHER ARCHIVE, Wiley Online Library, NOAA/NWS/SWPC, Makiko Sato & James Hansen – Solar Irradiance
 

Další články v rubrice:

13.3.2018

1 komentář

Přidat komentář
  1. Dobrý den, jsem občan bez vzdělání. Mám informace ohledně Slunce. Dle mého sledování okem, jsem zjistil tyto informace: rok 2016 – vlivem zmírnění slunečních skvrn došlo k nové etapě slunce do roku 2025 a to tak – slunce navyšuje záření(svit)a při tom se prolínají,, fůzní větry“ pod pláštěm Slunce které vytlačují hmotu, jež má příčinu globálního oteplování ve půdní struktuře – tedy oteplení dlouhodobě. Důkazem mi jsou data, která hovoří o nárůstu slunečních skvrn v poslední době 1-2 roky, to je ovšem díky vytlačování hmoty na povrch slunce…Hypotéza? Slunce je dimenzováno těmito jevy,(dle mého názoru), a to Jevem světla,tepla a gravitací, 4.tý faktor je pro nás nejzajímavější -záření Slunce bez slunečních skvrn a to proto:Teoreticky je hmotnost slunce nejstabilnější a nejmenší, celková aktiva je dlouhodobá. Protože je celkově energeticky slabší. 5.tý faktor je s vyšším množství slunečních skvrn díky tomu to,že se zpomaluje stáří hvězdy ale přibývá na velikosti.Hřejivost je vyšší ale svit slabší… Řešení? navýšit sluneční svit beze skvrn, právě proto, že tím Slunce nezíská žádnou agresi ani nestabilitu.(myšleno – erupce,rentgenové záblesky,kolísání teploty v porovnání se svícením atd.) Co jsem výše sdělil, je pouze zájem o dnešní globální a vesmírné dění, proto se omlouvám za neodborný styl a vůbec nechci tím někoho naštvat, pouze říct:,,co si myslim“. děkuji Michal (sluneční skvrna? vyhaslá hmota slunce jež hřeje ale už vysvítila svoje energie, dalším štěpení a obnovou silových oscilací jádra atomu Vodíku se získá silnější model H2) H3 má schopnost štěpit H2 na H1 plus 1-2 částice, jež se vyzáří – bylo takto slunce doposud) dnes… H3 mizí pod povrchem valenčního pláště slunce a tím se navyšuje intenzita světla – teplota Slunce je stabilní, světlost také ale problém je, že se neodbourávají sluneční skvrny, protože záhada vymírajícího slunce je dnes historie. život Slunce dnes je asi tak: Alpha, Gama a Beta záření jsou správci gravitace Slunce. Fůzním reaktorem koloběhu slunce je sluneční skvrna jež odpočívá a nabíjí se difůzí jádra Slunce. aby nedošlo ke zvrácení slunce, má svoji konstantní hmotnost, díky tomu funguje oběžná sluneční soustava. Slunce tedy by mělo být od roku 2025 samočinně autonomní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2020

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Chcete-li podpořit fungování těchto stránek, můžete si koupit knihu či jiné zboží z nabídky Knihkupectví Gnosis.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference