mapa stránek || vyhledávání

Nejdelší geomagnetická bouře od roku 2005 vědce překvapila, její příčiny nejsou jasné

Geomagnetická bouře, která s několika krátkými přestávkami trvala od 5. do 7. dubna 2010, překvapila vědce z Lebeděvova fyzikálního institutu v Rusku. Odborníci z týmu kolem vesmírného slunečního dalekohledu TESIS považují tuto událost za záhadnou, protože nezaznamenali žádné dostatečně silné fyzikální příčiny, které by ji mohly způsobit.

„Situace, kdy je magnetické pole vychylováno z rovnovážného stavu na tak dlouhou dobu (od 5. do 7. dubna byla zemská magnetosféra narušená nepřetržitě po dobu 48 hodin), jsou velmi vzácné. Poslední událost delšího trvání byla pozorována v roce 2005 (10. – 13. září 2005), přičemž se odehrála na pozadí extrémně silných slunečních erupcí, které vedly k přerušení vysokofrekvenčních rádiových spojení v Severní i Jižní Americe. Oproti tomu k bouři od 5. do 7. dubna došlo při zcela klidném Slunci, navzdory všem předpovědím geomagnetické aktivity,“ uvedli autoři zprávy.

„Jako její racionální fyzikální příčinu lze označit jednu slabou, i když dosti dlouhou, sluneční erupci, která nastala o dva dny dříve – 3. dubna 2010, a také koronální díru pozorovanou před nějakou dobou na severní polokouli Slunce. Oba tyto jevy jsou však natolik běžné, že prostě nelze uvěřit tomu, že by mohly vyvolat nejdelší magnetickou bouři na naší planetě za posledních pět let,“ pokračuje zpráva. „Příčiny proběhlé události budou muset objasnit odborníci. Není však vyloučeno, že zůstane jednou ze záhad nového cyklu sluneční aktivity.“
 

Planetární Kp index – stupeň porušenosti magnetického pole Země.

Zdroje:
TESIS (08.04.2010, На Земле завершилась \r\nкрупнейшая магнитная буря последних лет)
RIA Novosti (09.04.2010, Самая мощная за последние годы магнитная буря продолжалас…)
Přehled družic a sond úspěšně vypuštěných v roce 2009 (2009-003A – Koronas-Foton)
 

Další články v rubrice:

20.4.2010

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference