mapa stránek || vyhledávání

V Antarktidě bylo dosaženo letošní minimum rozlohy mořského ledu

V Antarktidě dosáhla 20. až 21. února rozloha mořského ledu svého letošního minima. Mořský led pokrýval plochu o rozloze 2,18 milionů kilometrů čtverečních, což je druhá nejnižší minimální rozloha za celou dobu sledování. Při rekordním minimu z 3. března 2017 byla pod ledem plocha o 70 tisíc kilometrů čtverečních menší. Také průměrná hodnota za měsíc únor (2,29 milionů kilometrů čtverečních) je druhá nejnižší v historii. Oproti rekordu z loňského roku byla zaledněná plocha větší v průměru o 20 tisíc kilometrů čtverečních. Značně podprůměrné je množství ledu v Rossově a Amundsenově moři a v částech Bellingshausenova moře.

V Antarktidě na rozdíl od Arktidy, kde je trend jednoznačný, dochází k velkým meziročním výkyvům v rozsahu mořského ledu. Po velmi nízké rozloze v roce 2011 byly zaznamenány rekordně velké nebo téměř rekordně velké hodnoty rozlohy v letech 2013, 2014 a 2015. Od té doby se plocha pokrytá mořským ledem drží naopak na rekordně nízkých úrovních.
 

Rozloha a koncentrace mořského ledu v Antarktidě k 28. únoru 2018.

Rozloha a koncentrace mořského ledu v Antarktidě k 28. únoru 2018.

Rozloha mořského ledu v Antarktidě od prosince do dubna (denní průměry)

Rozloha mořského ledu v Antarktidě od prosince do dubna (denní průměry). Údaje za rok 2018 k 1.3. Srovnání sezóny 2017/2018 s předchozími sezónami a mediánem 1981 až 2010.

Zdroj: NSIDC
 

Další články v rubrice:

8.3.2018

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference