V Antarktidě dosáhla 20. až 21. února rozloha mořského ledu svého letošního minima. Mořský led pokrýval plochu o rozloze 2,18 milionů kilometrů čtverečních, což je druhá nejnižší minimální rozloha za celou dobu sledování. Při rekordním minimu z 3. března 2017 byla pod ledem plocha o 70 tisíc kilometrů čtverečních menší. Také průměrná hodnota za měsíc únor (2,29 milionů kilometrů čtverečních) je druhá nejnižší v historii. Oproti rekordu z loňského roku byla zaledněná plocha větší v průměru o 20 tisíc kilometrů čtverečních. Značně podprůměrné je množství ledu v Rossově a Amundsenově moři a v částech Bellingshausenova moře.
V Antarktidě na rozdíl od Arktidy, kde je trend jednoznačný, dochází k velkým meziročním výkyvům v rozsahu mořského ledu. Po velmi nízké rozloze v roce 2011 byly zaznamenány rekordně velké nebo téměř rekordně velké hodnoty rozlohy v letech 2013, 2014 a 2015. Od té doby se plocha pokrytá mořským ledem drží naopak na rekordně nízkých úrovních.

Rozloha mořského ledu v Antarktidě od prosince do dubna (denní průměry). Údaje za rok 2018 k 1.3. Srovnání sezóny 2017/2018 s předchozími sezónami a mediánem 1981 až 2010.
Zdroj: NSIDC
Další články v rubrice:
- Vědci varují před masivním únikem metanu z permafrostu v Arktidě
- Rozloha mořského ledu v Arktidě je na nejnižší úrovni od rekordu v roce 2012
- Rozloha mořského ledu v Arktidě poklesla na druhé nejnižší minimum od začátku satelitního sledování
- V červenci 2019 byla rozloha mořského ledu v Arktidě rekordně nízká, ledu rychle ubývá i v srpnu
- Rozloha mořského ledu v Arktidě poklesla na své letošní minimum
- Mořský led v Arktidě během léta ustupuje, teploty jsou však většinou podprůměrné
- Rozloha mořského ledu v Arktidě byla v květnu druhá nejnižší od začátku sledování
- Teplejší voda Jižního oceánu rozpouští ledový příkrov v Antarktidě
- 17. března dosáhl mořský led v Arktidě své největší letošní rozlohy, maximum bylo druhé nejnižší za celou dobu sledování
- Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Arktidě v lednu a únoru 2018