Na otázku, proč je naše planeta přibližně každých 36 milionů let zasahována vesmírnými projektily velkého kalibru, nebyla ještě nedávno jasná odpověď. Dobré vysvětlení nabídlo studium pohybu Sluneční soustavy Mléčnou dráhou.
Vědci z univerzity v britském Cardiffu přišli s teorií, která by mohla periodické ostřelování objasnit. Podle nového počítačového modelu prochází Sluneční soustava každých 35 až 40 milionů let rovinou galaxie, přičemž gravitační síly z obrovských mračen plynu a prachu narušují dráhy komet na periférii soustavy. Některé z nich pak zamíří ke Slunci. V té době se zvyšuje pravděpodobnost srážky Země s kometou. Minulost nebyla skoupá na globální katastrofy a hromadná vymírání druhů. Také dinosauři před 65 milióny lety měli smůlu a vyhynuli. Jak se zdá, i my budeme brzy čelit stejnému riziku.
Stále viditelnými místy dopadů před 65-70 milióny roky jsou obrovské krátery – u ústí řeky Kara do Karského moře na Sibiři (120 km v průměru) a u mexického poloostrova Yucatán (přes 180 km v průměru). Zatím poslední „bombardování“ před 35-36 milióny roky za sebou zanechalo krátery u města Popigaj na Sibiři (100 km v průměru) a v zálivu Chesapeake v USA (85 km v průměru).
„Jde o vynikající shodu mezi tím, co můžeme vidět na Zemi a co si myslíme z výzkumu galaxie,“ řekl profesor William Napier z Cardiffského Centra pro astrobiologii.
Na pravidelné „poskakování“ Sluneční soustavy nahoru a dolů přes rovinu Mléčné dráhy doplatilo mnoho rostlinných a živočišných druhů. Také my vstupujeme do fáze, kdy bude nebezpečí srážky reálné. Na druhou stranu jsou to možná právě kolize s kosmickými tělesy, díky kterým se zárodky života rozšiřují na další místa ve vesmíru.
„Toto je klíčová práce, která staví vztah kometa-život na pevný základ a ukazuje mechanismus, kterým mohl být život rozptýlen do galaxie,“ prohlásil ředitel Centra pro astrobiologii profesor Chandra Wickramasinghe.
Studii otiskl Měsíčník britské Královské astronomické společnosti (Royal Astronomical Society, RAS).
Zdroje:
– Cardiff University (02.05.2008, Did the solar system ‘bounce’ finish the dinosaurs?)
– Phys.org (02.05.2008, Did the solar system ‘bounce’ finish the dinosaurs?)
– Hvězdárna Uherský Brod (04.05.2008, Může pohyb sluneční soustavy za konec dinosaurů?)
Další články v rubrice: