mapa stránek || vyhledávání

Nový odhad – hladina moře stoupne v tomto století o 0,8 až 1,5 metru

Tající ledovce, mizející pevninské ledové příkrovy a teplem expandující voda zvednou úroveň mořské hladiny do konce tohoto století o 0,8 až 1,5 metru. Zaplaveny budou rozsáhlé části pobřeží a desítky milionů lidí si budou muset hledat nový domov. Nová studie korigující prognózu Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) byla představena 15. dubna 2008 na konferenci Evropské geofyzikální unie (European Geosciences Union, EGU) ve Vídni. Se zprávou vystoupila Dr. Svetlana Jevrejevová z Proudmanovy oceánografické laboratoře (Proudman Oceanographic Laboratory, POL) v Liverpoolu.

Předpověď se opírá o nový přesnější model kolísání hladiny oceánů od přelomu našeho letopočtu do současnosti.

„V uplynulých dvou tisíciletích byla mořská hladina velice stabilní, kolísala pouze o 20 centimetrů,“ uvedla Jevrejevová. Současný trend začal v 18. století, kdy se oceány zvedly asi o 2 centimetry, v 19. století o 6 centimetrů a ve 20. století o 19 centimetrů.

„Předpovídáme, že do konce tohoto století moře vystoupí o 0,8 až 1,5 metru. Prudké zvýšení v nadcházejících letech bude souviset s rychlým táním pevninských ledových příkrovů,“ řekla Jevrejevová.

Vědci se neshodují v odhadu, o kolik se v tomto století úroveň oceánu zvýší. Profesor Stefan Rahmstorf, oceánolog z východoněmecké Postupimi, odhadl v roce 2007 růst hladiny na 0,5 až 1,4 metru. Oproti tomu IPCC ve své loňské zprávě předpověděl vzestup o pouhých 18 až 59 centimetrů. S tím však mnoho odborníků nesouhlasí.

„Čísla předkládaná IPCC jsou podhodnocená,“ domnívá se Dr. Simon Holgate z POL. Prognóza totiž nezohlednila dynamiku ledovců. Ignoruje rychlejší pohyb pevninských štítů klouzajících po podloží. Přitom tento efekt ovlivní budoucí změnu hladiny přibližně z jedné třetiny.

Podobný názor má i Steve Nerem z univerzity v Coloradu: „Je zde hodně důkazů, že v roce 2100 bude moře o metr výš. Díky satelitním měřením víme, co se děje dnes. Ale snaha o předpověď toho, co se bude dít v budoucnu, je velmi obtížná. Vidíme velké změny v Grónsku, vidíme velké změny v západní Antarktidě, proto očekáváme, že se to odrazí na mořské hladině.“

Vzhledem k tomu, že ne všude stoupne hladina stejně, je třeba zjistit, jak budou postiženy jednotlivé regiony. Nejhůře to s největší pravděpodobností odnesou rozvojové státy v Africe a Asii, které nemají dostatek peněz na vybudování protipovodňových zábran. Připomeňme, že 80 až 90 procent území Bangladéše má nadmořskou výšku menší než jeden metr.

„Pokud mořská hladina stoupne o metr, bude muset být přemístěno 72 milionů Číňanů a 10 procent populace Vietnamu,“ upozornila Jevrejevová.

„Také pokud byste žil v deltě Gangy, tak byste měl velké problémy. Týká se to strašně moc lidí,“ dodal Dr. Holgate.

Zdroje:
BBC News (15.04.2008, Forecast for big sea level rise)
New Scientist (16.04.2008, Sea levels ‚will rise 1.5 metres by 2100‘)
Novinky (15.04.2008, Růst hladin moří předčí všechny odhady, varují vědci)

Další články v rubrice:

17.4.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference