V prvních březnových dnech přecházela nad západní a střední Evropou hluboká tlaková níže provázená silným větrem a srážkami. Meteorologové dali orkánu jméno Emma. Největší rychlost větru byla naměřena na Wendelsteinu v Německu – 222 km/h. V Rakousku dosahoval vítr v nárazech až 180 km/h. Na našem území se maxima pohybovala kolem 155 km/h (Šumava, Krušné hory). Na polské straně Sněžky 169 km/h. Nárazový vítr nad 100 km/h (místy i nad 120 km/h) foukal také v nižších polohách včetně velkých měst (Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice).
Podobně jako minulý rok v lednu, kdy v Evropě řádil orkán Kyrill, vznikla Emma kvůli velkému rozdílu tlaku na jihu a severu Evropy. Počet obětí byl ve srovnání s Kyrillem menší. Zatímco při loňské bouři zahynulo v celé Evropě na 50 lidí, Emma přivodila smrt 15 lidem, z toho dvě osoby zemřely v České republice.
Elektrárenská společnost ČEZ vyčíslila dodatečně škody na 114,4 milionů korun, což je o 31 milionů více než po Kyrillovi. Bez dodávek proudu se v sobotu dopoledne ocitlo 920 tisíc domácností. Vichřice poničila i sedm stožárů velmi vysokého napětí, což se při orkánu o rok dříve nestalo. Firmě E.ON způsobila Emma škody za 30 milionů korun.
Bouře zkomplikovala dopravu na silnici i železnici. V sobotu musel být kvůli spadlým stromům zastaven provoz na přibližně 40 tratích. České dráhy odhadují škody na několik milionů korun (Kyrill za sebou zanechal spoušť za 41 milionů).
V lesích spravovaných státním podnikem Lesy České republiky bylo zničeno 1,7 miliónu metrů krychlových dřeva. Ve srovnání s Kyrillem je škoda třetinová.
Škody na majetku občanů půjdou do stovek milionů korun. Česká pojišťovna eviduje přes 20 tisíc pojistných událostí, nejčastěji jde o poškozené střechy, rozbitá okna a zdemolovaná auta.
Během soboty a neděle vyjely jednotky požární ochrany k celkem 4258 mimořádným událostem (osminásobek celoročního průměru), z nichž naprostá většina souvisela s extrémní nepřízní počasí. Hasiči tak měli během víkendu nejvíce zásahů od orkánu Kyrill v lednu 2007. Tehdy během dvou nejhorších dnů vyjeli k celkem 6576 mimořádným událostem.
Nejvíce pršelo na návětrné straně Šumavy. Za dva dny tam spadlo 100 litrů vody na metr čtvereční. Na Vydře a Otavě platil stav ohrožení.
Zdroje:
– ČHMÚ (Meteorologické zprávy)
– BBC Weather (02.03.2008, Hurricane strength winds tear through Central Europe)
– České noviny (Počasí)
– Hasičský záchranný sbor ČR (03.03.2008, Vichřice Emma: hasiči pomáhali lidem po celý víkend)
– Wikipedia (Orkán Emma)
Další články v rubrice:
- Teplotní rekordy v ČR, přelom března a dubna byl extrémně teplý
- Rekordně teplý poslední únorový týden v ČR
- Povodeň na Uničovsku a Šumpersku
- Mrazivá rána na začátku dubna v ČR
- Horké léto roku 2018 – teplotní rekordy na severní polokouli
- Chladný únor v Evropě, velmi teplý v Arktidě a na východě USA
- Orkán Herwart se prohnal nad střední Evropou
- V Kuvajtu bylo 21. července naměřeno rekordních 54 stupňů Celsia, o den později v Iráku 53,9 stupně
- V dubnu a květnu byly naměřeny nejvyšší teploty za celou dobu měření v Indii, Thajsku, Laosu, Kambodži a na Maledivách
- Horké 1. září – absolutní rekordy za celý měsíc padly v ČR, Polsku, Rakousku i na Slovensku