mapa stránek || vyhledávání

Prezident Kiribati: Naši zemi pohlcuje moře, bojujeme o přežití

Jeden z tichomořských ostrovních států s přibližně 100 tisíci obyvateli spěje k zániku. Jak ve čtvrtek 5. června prohlásil prezident republiky Kiribati Anote Tong, stoupající hladina moře vyhání z domovů stovky lidí a za 50 nebo 60 let může pohltit všech 33 atolů, které jsou rozptýleny na ploše o rozměru 3,6 milionů čtverečních kilometrů v západní rovníkové části Tichého oceánu. „Jsme asi v bodě, odkud není návratu vzhledem k tomu, že emise přispívají ke změně podnebí a ke zvyšování mořské hladiny, takže časem budou naše malé, nízko položené ostrovy zaplaveny,“ řekl Tong během státní návštěvy Nového Zélandu.

„Nejsem vědec, ale vím to, že jsme svědky událostí, které jsme nikdy předtím nezažili. Každý druhý týden, kdy nastává vysoký příliv, přicházejí zprávy o erozi. Vesnice, jež existovaly celá desetiletí, možná i staletí, musí být nyní přestěhovány. Tam, kde lidé dlouho žili, už nemohou déle zůstávat,“ popsal Tong problémy svých spoluobyvatel.

„Plánovat den, kdy už nebudete mít svou zemi, je opravdu bolestné, ale myslím si, že to musíme udělat,“ pokračoval prezident a odsoudil sebestřednost vyspělých států a jejich neochotu dohodnout se na výrazném omezení spotřeby fosilních paliv. Zvláště se pozastavil nad argumentem, že by ekologické chování mohlo ohrozit ekonomický vývoj.

„Jsem zklamán. Ne, tohle přece není otázka hospodářského růstu, to je otázka přežití lidstva,“ zdůraznil.

Tong požádal novozélandskou předsedkyni vlády Helen Clarkovou, aby přijala utečence z Kiribati. „Naše možnosti jsou velice omezené,“ uvedl Tong. „Tohle však není výzva pro nějaký konkrétní stát ale pro celé mezinárodní společenství.“

„Máme tady malou komunitu z Kiribati a když dojde k nejhoršímu, nepochybně bude větší,“ reagovala Clarková.

„Je to ponižující pohled, když je národ nucen mluvit o svém vlastním zániku. Ne kvůli nějaké nevyhnutelné živelné katastrofě, ale kvůli tomu, co jsme udělali s touto planetou,“ prohlásil výkonný ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achim Steiner a dodal, že svět se musí dobrat společného cíle, musí začít jednat. „Situace je ještě horší, než jsme si před dvěma lety mysleli,“ poznamenal Steiner.

Kiribati trápí i dlouhodobé sucho. V oblasti už prakticky tři roky nepršelo a kokosové palmy, na nichž je místní hospodářství závislé, usychají.
 

Zdroje:
Terra Daily (05.06.2008, Kiribati likely doomed by climate change: president)
Khaleej Times (04.06.2008, Pacific island leader seeks new home for his people)
Stuff.co.nz (05.06.2008, No rain on welcome parade for Kiribati President)
The New Zealand Herald (06.05.2008, Doomed Kiribati needs escape plan)
Wikipedia (Kiribati)
 

Další články v rubrice:

6.6.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference