V lednu pokrývalo Severní ledový oceán a přilehlé části Atlantského a Tichého oceánu v průměru 13,06 milionů kilometrů čtverečních ledu, což je 1,36 milionů kilometrů čtverečních pod dlouhodobým průměrem (1981-2010) a 110 tisíc kilometrů čtverečních pod dosud nejnižší lednovou rozlohou z loňského roku. Podprůměrné bylo zalednění Barentsova, Karského a Beringova moře.
V únoru dosahovala rozloha oceánu pokrytého ledem v průměru 13,95 milionů kilometrů čtverečních, což je 1,35 milionů kilometrů čtverečních pod dlouhodobým průměrem (1981-2010). Ve srovnání s dosavadním rekordem z února 2017 byla ledem pokrytá plocha moře o 160 tisíc kilometrů čtverečních menší. Výrazně podprůměrné bylo zalednění Beringova a Čukotského moře. Východní část Beringova moře byla po většinu měsíce prakticky bez ledu. Také Barentsovo moře pokrylo letos mnohem méně ledu, než bylo v minulých dekádách běžné.
Teplé jižní proudění způsobilo masivní tání ledu v Barentsově a Čukotském moři. Průměrné teploty v této oblasti na pomezí Tichého a Severního ledového oceánu se v únoru držely 10 až 12 stupňů Celsia nad normálem. Také na straně spojené s Atlantským oceánem byly povětrností podmínky neobvyklé pro toto roční období. Mimořádně silný příliv teplého vzduchu od jihu vyhnal v závěru měsíce teploty na severu Grónska nad nulu a ledová krusta na hladině oceánu se zde přechodně úplně rozpadla. V blízkosti severního pólu bylo oproti normálu o 20 až 30 stupňů Celsia tepleji. Naopak v Evropě převládalo ve stejné době velmi chladné počasí s teplotami výrazně pod normálem. K průnikům velmi teplého vzduchu nad Severní ledový oceán došlo i v předchozích dvou zimních sezónách a podle vědeckých studií lze tyto situace očekávat do budoucna stále častěji.
Další články v rubrice:
- Minimální rozloha mořského ledu v Antarktidě byla letos třetí nejnižší v histori sledování
- Maximální roční rozloha mořského ledu v Arktidě byla v roce 2023 pátá nejnižší od začátku sledování
- Rozloha mořského ledu v Antarktidě poklesla na rekordní minimum
- Minimální rozloha mořského ledu v Arktidě v roce 2022
- Rozloha mořského ledu na severní polokouli dosáhla letošního minima
- Rozloha mořského ledu v Arktidě se blíží svému letošnímu minimu
- 21. března měl mořský led v Arktidě maximální letošní rozlohu 14,77 mil. km2
- Jehličnaté lesy v Grónsku? Ledový příkrov v minulosti opakovaně mizel, dokazuje studie
- Led na obou polokoulích mizí stále rychleji, mořská hladina se zvyšuje
- Rozloha mořského ledu v Arktidě je na nejnižší úrovni od rekordu v roce 2012