V Río Negro, jednom z největších přítoků Amazonky, je nejméně vody za posledních sto let. 24. října 2010 měla řeka u města Manaus v Brazílii výšku 13,63 metru. Dosud nejnižší stav 13,64 metru byl zaznamenán v roce 1964. S měřením se začalo v roce 1902. Vláda tvrdí, že sucho postihlo asi 62 tisíc rodin. Nedostatek vody omezil dopravu po řece, která je pro místní obyvatele hlavní a prakticky jedinou spojnicí s okolním světem. Mnoho menších toků, pramenů a studní vyschlo. Šíří se střevní onemocnění kvůli špatné kvalitě vody.
Extrémní sucho, které překonalo i poslední podobnou pohromu z roku 2005, má navíc neblahé důsledky pro rybolov a zemědělský sektor. Pro více než 40 z 62 okresů brazilského státu Amazonas platí stav nouze. Do regionu byla vyslána potravinová pomoc. Zásobování zajišťují malé lodě a letadla.
Sucho výrazně snížilo hladinu nejenom v Río Negro, ale i v okolních řekách včetně samotné Amazonky. Tam všude je stav vody nejnižší za poslední desítky let. V září jsme psali o dramatickém poklesu hladiny Amazonky v Peru. Hydrologové v Brazílii očekávají změnu k lepšímu v průběhu listopadu.
Nejhůře je na tom oblast od města Manaus v Brazílii až po hranici s Peru a Kolumbií. „Za celý svůj život jsem nikdy neviděl takové sucho jako tohle,“ posteskl si padesátiletý Manoel Alves Pereira z osady Livramento.
„Lidem chybí jídlo, protože ryby v teplé vodě umírají,“ vysvětlil Rosival Dias, koordinátor ekologické organizace Fundação Amazonas Sustentável. „Skoro všechny lodě jsou na suchu, kromě těch nejmenších, které ještě mohou plout po vodě. Pracuji v tomto regionu zhruba 30 let, ale nikdy jsem neviděl něco takového, co se děje v posledních pár letech. Zdá se, že to má co do činění se změnou klimatu.“
Charakter počasí na severozápadě Brazílie ovlivňují klimatické jevy El Niňo a La Niňa. Jejich působením se mění množství a rozložení srážek v Jižní Americe. Diskutuje se však i o globálním oteplování a klimatických změnách. Někteří vědci se domnívají, že tropické cyklóny v Atlantiku odčerpávají vlhkost z Amazonie. Svůj vliv by mohly mít i lesní požáry.
Rafael Cruz z Greenpeace upozornil, že na jednu stranu je určité kolísání vody na tocích v povodí Amazonky přirozené a normální, na druhou stranu je zřejmé, že v posledních letech přibývá extrémů. Sucho i povodně se střídají velmi rychle. Mimořádné sucho vzbuzovalo obavy už v roce 2005. A není to tak dávno, kdy region postihly rekordní povodně. V červenci 2009 vystoupila hladina v Río Negro na 29,77 metru, čímž padl rekord z roku 1953 (29,69 metru). Také suchá období jsou nyní mnohem častější a horší než dříve. Fotografie lodí uvízlých ve vyschlých řečištích považuje Cruz za varování před klimatickými změnami, které by mohly krutě poznamenat osudy 20 milionů lidí žijících v Amazonii.„Myslím si, že máme důvod pro docela vážné obavy o amazonský ekosystém,“ uvedl Daniel Nepstad z Instituto de Pesquisa Ambiental da Amazônia (IPAM).
„Bude-li tato situace pokračovat, stát Amazonas bude žít v permanentním stavu nouze. Změny v životech lidí by byly strašlivé,“ varoval Cruz.
Zdroje:
– BBC News (26.10.2010, Amazon tributary drops to record low in Brazil)
– Reuters (26.10.2010, Brazil’s Amazon region suffers severe drought)
– Guardian (26.10.2010, Drought brings Amazon tributary to lowest level in a century)
– Acritica.com (24.10.2010, Rio Negro atinge o menor nível desde 1963)
– Acritica.com (25.10.2010, Seca bate recorde)
– Acritica.com (23.10.2010, Ribeirinhos no seco: Mudança de hábito)
– České noviny (26.10.2010, Největší přítok Amazonky je na historickém minimu množství vody)
Související články: