V polovině minulého měsíce byl zaznamenán přechodný pokles rozlohy mořského ledu o 50 tisíc kilometrů čtverečních, což v listopadu prakticky nemá obdoby za celou dobu družicových pozorování. Méně výrazný a kratší pokles o 14 tisíc kilometrů čtverečních byl zaznamenán pouze v listopadu 2013. K celkovému ústupu zalednění došlo během listopadu v Barentsově moři, což ovlivnila vysoká povrchová teplota moře i atypické tryskové proudění a s ním související změny ve směru větru a rozložení tlakových útvarů.
V oblasti kolem severního pólu převládalo v říjnu a listopadu neobvykle teplé počasí, teploty se pohybovaly až 10 stupňů Celsia nad normálem (1981-2010). To kontrastuje se situací v severní části Eurasie, kde byly teploty podprůměrně, a to o 4 až 8 stupňů Celsia. Zatímco na Špicberkách v listopadu pršelo a teploty vzduchu i moře se držely vysoko nad normálem, ze Švédska a ze Sibiře bylo už začátkem měsíce hlášeno rekordní množství sněhu.
Rekordně nízká rozloha mořského ledu v Antarktidě
Rekordně nízká byla v listopadu také rozloha mořského ledu v Antarktidě. Průměrný rozsah zaledněné plochy na jižní polokouli byl v listopadu 14,54 milionů kilometrů čtverečních, což je 1 milion kilometrů čtverečních pod úrovní dosavadního rekordu z listopadu 1986 a 1,81 milionů kilometrů čtverečních pod dlouhodobým průměrem (1981-2010). Teploty se tam od konce října do poloviny listopadu pohybovaly 2 až 4 stupňě Celsia nad normálem.
Další články v rubrice:
- Minimální rozloha mořského ledu v Antarktidě byla letos třetí nejnižší v histori sledování
- Maximální roční rozloha mořského ledu v Arktidě byla v roce 2023 pátá nejnižší od začátku sledování
- Rozloha mořského ledu v Antarktidě poklesla na rekordní minimum
- Minimální rozloha mořského ledu v Arktidě v roce 2022
- Rozloha mořského ledu na severní polokouli dosáhla letošního minima
- Rozloha mořského ledu v Arktidě se blíží svému letošnímu minimu
- 21. března měl mořský led v Arktidě maximální letošní rozlohu 14,77 mil. km2
- Jehličnaté lesy v Grónsku? Ledový příkrov v minulosti opakovaně mizel, dokazuje studie
- Led na obou polokoulích mizí stále rychleji, mořská hladina se zvyšuje
- Rozloha mořského ledu v Arktidě je na nejnižší úrovni od rekordu v roce 2012