mapa stránek || vyhledávání

V Arktidě mizí trvalý led

Nejstarší led kolem severního pólu mizí. Plocha pokrytá tzv. věčným ledem, jenž na rozdíl od sezónního ledu vydrží v Arktidě celoročně, se loni zmenšila o 2,5 milionů čtverečních kilometrů. Ve srovnání se stavem v únoru 2007 zůstala zachována pouhá polovina. Podíl víceletého ledu na celkovém zalednění klesl ze 60 na necelých 30 procent. Zastoupení velmi starého ledu (nad 6 let) se propadlo z 20 procent v 80. letech na nynějších 6 procent.

„Tloušťka je ukazatelem dlouhodobé kondice mořského ledu a ta v tuto chvíli nevypadá vůbec dobře,“ prohlásil Walt Meier z National Snow and Ice Data Center (NSIDC). Můžeme to interpretovat jako jasný signál blížícího se kolapsu polární čepičky.

Úbytek trvalého ledu pokračoval na podzim i během zimy, přestože podnebí na celé planetě ochlazoval klimatický jev La Niňa. Letos v březnu je sice rozloha zalednění o trochu větší než před rokem, reálný stav je ale nesrovnatelně horší.

Arktidu teď z větší části pokrývá jen tenký sezónní led s vyšším obsahem soli. Jeho odolnost je malá a během léta pravděpodobně roztaje. „Led je stále tenčí a tenčí a náchylnější k letnímu tání,“ konstatoval Meier.

Stáří mořského ledu v Arktidě. Srovnání únorového průměru za období 1985-2000 se současným stavem (únor 2008).

Zdroje:
NASA (18.03.2008, Researchers Say Arctic Sea Ice Still at Risk Despite Cold Winter)
New Scientist (18.03.2008, 70% of Arctic ice is new – and unstable)
BBC News (18.03.2008, Arctic losing long-term ice cover)
Reuters (18.03.2008, NASA data shows thickest and oldest Arctic ice is melting)
NSIDC (National Snow and Ice Data Center)

Další články v rubrice:

19.3.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference