V posledních desetiletích se vzestup mořské hladiny zrychlil z průměrného tempa 2,5 milimetru za rok v roce 1990 na současných přibližně 3,4 milimetru za rok. Za poslední čtvrt století se hladina světových oceánů zvýšila v průměru o 7 centimetrů. Přibližně polovina nárůstu jde na vrub teplotní roztažnosti vody, druhá polovina je způsobena táním ledu v Grónsku a Antarktidě. Konstatovala to nová studie amerických vědců založená na analýze satelitních údajů od začátku 90. let minulého století.
Pokud budou změny akcelerovat podobným tempem jako dosud, do konce století se mořská hladina zvýší o 65 centimetrů, což je dost na to, aby nastaly problémy v hustě zalidněných pobřežních oblastech. „Je to ovšem téměř jistě konzervativní odhad,“ řekl k předpovězenému zvýšení hladiny Steve Nerem z Coloradské univerzity, který je jedním ze spoluautorů studie. Vzhledem k dalšímu oteplování planety a probíhájícím změnám viditelným u ledových příkrovů je totiž pravděpodobné, že se tání ledu urychlí a hladina bude stoupat rychleji.
Vzestup mořské hladiny není všude stejný, rozdíly mezi jednotlivými částmi světových moří a oceánů ukazuje následující mapa:
Zdroj: NASA Earth Observatory (20.2.2018, Sea Level Rise is Accelerating)
Další články v rubrice:
- Led na obou polokoulích mizí stále rychleji, mořská hladina se zvyšuje
- Hladina Indického oceánu na severní polokouli stoupá od roku 2004 dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr
- Prezident Kiribati: Naši zemi pohlcuje moře, bojujeme o přežití
- Nový odhad – hladina moře stoupne v tomto století o 0,8 až 1,5 metru
- Vzestup mořské hladiny