Cestovní agentury lákající turisty na výlet k „největšímu ledovci na Novém Zélandu“ by měly změnit svůj slogan. Tasmanův ledovec, který se nachází na východních svazích Cookovy hory, se zmenšuje takovou rychlostí, že by se pro něj hodila spíše pobídka typu „globální oteplování si vybírá svou daň, ledovce mizí, přesvědčte se na vlastní oči“.
„V posledních 10 letech ledovec couval hrozivým tempem,“ řekl glaciolog Dr. Martin Brook z univerzity v Massey. „Na to, aby se udržel v tak nízké nadmořské výšce (kolem 730 metrů nad mořem), je příliš teplo.“
Výzkumníci z univerzity v Massey měří hloubku jezera pod Tasmanovým ledovcem na Novém Zélandu.
„Poslední větší výzkum proběhl v 90. letech a od té doby ledovec couval v průměru o 180 metrů za rok. Odkryl se tím obrovský skalnatý kar (ledovcový kotel) vymodelovaný před více než 20 tisíci lety, kdy byl ledovec mnohem větší a mohutnější,“ popsal situaci Brook.
Pod ledovcem starým dva milióny roků se během čtvrt století vytvořilo jezero dlouhé 7 kilometrů, široké 2 kilometry a hluboké 245 metrů. V následujícíh letech se bude dále zvětšovat. Brzy by mohlo měřit na délku až 16 kilometrů.
Expanzí jezera se tání umocňuje. V 80. letech měřil splaz 29 kilometrů, nyní je to o 5-7 kilometrů méně. Mezi roky 2020-2030, až objem vody v jezeře dosáhne maxima, bude mít ledovec na délku pouhých 13 kilometrů.
„Formování jezera v posledních 25 letech bylo vyvoláno globálním oteplováním… Přihlédneme-li k empirické vazbě mezi hloubkou vody a rychlostí ústupu ledovce, tak můžeme očekávat další ztráty o 477 až 822 metrů za rok. Tímto tempem potrvá 10 až 19 let, než se jezero rozšíří do své maximální velikosti,“ předpověděl Brook. Pak se tání díky geografickým podmínkám zpomalí. „Ovšem neexistuje žádná reálná vyhlídka na zvrat. Jedině kdyby přišla nová doba ledová, ta je však nejspíše ještě daleko. Ústup bude tudíž pokračovat,“ dodal novozélandský glaciolog.
Zdroje:
– Massey University (23.04.2008, Tasman Glacier retreat extreme)
– TV3.co.nz (Alarming rate of melting at Tasman glacier unconcerning for tourism)
– ABC (25.04.2008, Scientists say NZ glacier to disappear by 2020)
– Wikipedia (Tasman Glacier)
– NASA (27.01.2008, Retreat of the Tasman Glacier)
Další články v rubrice:
- Minimální rozloha mořského ledu v Antarktidě byla letos třetí nejnižší v histori sledování
- Maximální roční rozloha mořského ledu v Arktidě byla v roce 2023 pátá nejnižší od začátku sledování
- Rozloha mořského ledu v Antarktidě poklesla na rekordní minimum
- Minimální rozloha mořského ledu v Arktidě v roce 2022
- Rozloha mořského ledu na severní polokouli dosáhla letošního minima
- Rozloha mořského ledu v Arktidě se blíží svému letošnímu minimu
- 21. března měl mořský led v Arktidě maximální letošní rozlohu 14,77 mil. km2
- Jehličnaté lesy v Grónsku? Ledový příkrov v minulosti opakovaně mizel, dokazuje studie
- Led na obou polokoulích mizí stále rychleji, mořská hladina se zvyšuje
- Rozloha mořského ledu v Arktidě je na nejnižší úrovni od rekordu v roce 2012