mapa stránek || vyhledávání

Tasmanův ledovec na Novém Zélandu roztaje z větší části do 20 let

Cestovní agentury lákající turisty na výlet k „největšímu ledovci na Novém Zélandu“ by měly změnit svůj slogan. Tasmanův ledovec, který se nachází na východních svazích Cookovy hory, se zmenšuje takovou rychlostí, že by se pro něj hodila spíše pobídka typu „globální oteplování si vybírá svou daň, ledovce mizí, přesvědčte se na vlastní oči“.

„V posledních 10 letech ledovec couval hrozivým tempem,“ řekl glaciolog Dr. Martin Brook z univerzity v Massey. „Na to, aby se udržel v tak nízké nadmořské výšce (kolem 730 metrů nad mořem), je příliš teplo.“

Výzkumníci z univerzity v Massey měří hloubku jezera pod Tasmanovým ledovcem na Novém Zélandu.

„Poslední větší výzkum proběhl v 90. letech a od té doby ledovec couval v průměru o 180 metrů za rok. Odkryl se tím obrovský skalnatý kar (ledovcový kotel) vymodelovaný před více než 20 tisíci lety, kdy byl ledovec mnohem větší a mohutnější,“ popsal situaci Brook.

Pod ledovcem starým dva milióny roků se během čtvrt století vytvořilo jezero dlouhé 7 kilometrů, široké 2 kilometry a hluboké 245 metrů. V následujícíh letech se bude dále zvětšovat. Brzy by mohlo měřit na délku až 16 kilometrů.

Expanzí jezera se tání umocňuje. V 80. letech měřil splaz 29 kilometrů, nyní je to o 5-7 kilometrů méně. Mezi roky 2020-2030, až objem vody v jezeře dosáhne maxima, bude mít ledovec na délku pouhých 13 kilometrů.

„Formování jezera v posledních 25 letech bylo vyvoláno globálním oteplováním… Přihlédneme-li k empirické vazbě mezi hloubkou vody a rychlostí ústupu ledovce, tak můžeme očekávat další ztráty o 477 až 822 metrů za rok. Tímto tempem potrvá 10 až 19 let, než se jezero rozšíří do své maximální velikosti,“ předpověděl Brook. Pak se tání díky geografickým podmínkám zpomalí. „Ovšem neexistuje žádná reálná vyhlídka na zvrat. Jedině kdyby přišla nová doba ledová, ta je však nejspíše ještě daleko. Ústup bude tudíž pokračovat,“ dodal novozélandský glaciolog.

Srovnání satelitních záběrů novozélandských Jižních Alp. Obě fotografie jsou z prosince, kdy na jižní polokouli končí jaro a začíná léto. Z bledě modré barvy můžeme usuzovat na přítomnost sněhu, ocelová modř signalizuje vodu v kapalném skupenství a zelená barva je barvou vegetace. Převaha hnědé naznačuje, že se na místě nacházejí skály nebo holá půda. Ledovce jsou na obrázcích špinavě šedohnědé. Je tomu tak proto, že je pokrývá značné množství sutě a bláta. Kvůli tmavšímu povrchu ledovce absorbují více slunečního záření, což podporuje jejich tání. Avšak silnější vrstva nečistot by mohla působit jako izolace a tání zpomalit. Podle vědců z Národního ústavu pro vodohospodářský a atmosférický výzkum (National Institute of Water and Atmospheric Research, NIWA) ustoupil Tasmanův ledovec za posledních 30 let o 5 kilometrů a všechny ledovce na Novém Zélandu ztratily za stejné období celkem 5,8 km³ ledu.

Zdroje:
Massey University (23.04.2008, Tasman Glacier retreat extreme)
– TV3.co.nz (Alarming rate of melting at Tasman glacier unconcerning for tourism)
ABC (25.04.2008, Scientists say NZ glacier to disappear by 2020)
Wikipedia (Tasman Glacier)
NASA (27.01.2008, Retreat of the Tasman Glacier)

Další články v rubrice:

26.4.2008

Magazín Gnosis - informace pro ty, kdo hledají poznání - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Pro články čtenářů je vyhrazena sekce Hledání Světla. Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Přebírání článků je možné po předchozí domluvě a pod podmínkou uvedení zdroje (tím se rozumí uvedení jména autora a příslušného odkazu).

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference