Hustá atmosféra Venuše je z 97 procent tvořena oxidem uhličitým. Silný skleníkový efekt zahřívá povrch planety na průměrných 460 stupnů Celsia. Na Zemi se sice nachází přibližně stejné množství uhlíku jako na Venuši, regulační mechanismy však zajišťují (díky přítomnosti vody a živých organismů) přeměnu a ukládání přebytečného uhlíku v zemské kůře. Část uhlíku se při posunech litosférických desek dostává ještě hlouběji – až do zemského pláště.
Na Venuši nebyly žádné projevy deskové tektoniky zaznamenány a vědci proto vyjádřili domněnku, že svrchní vrstva planety není rozlámána na řadu větších a menších částí, jako je tomu na Zemi.
Zdá se, že na Venuši kdysi existovaly oceány, voda se však po prudkém oteplení vypařila a vodík unikl do kosmického prostoru. Voda funguje jako zvlhčovadlo, snižuje tření a umožňuje pohyb tektonických desek. Podle studie Adriana Lenardica z Riceovy univerzity, Marka Jellinka z Univerzity Britské Kolumbie a Louise Moresiho z Monashovy univerzity nemusí být oteplení ani zdaleka tak razantní, aby desková tektonika ustala.
„Voda se nemusí vypařit, aby k tomu došlo,“ uvedl Lenardic. Tentýž důsledek může mít i dlouhodobé ohřátí povrchu. Stačila by změna povrchové teploty nad 60 stupňů Celsia trvající několik milionů let. Tím by se zpomalil únik tepla z nitra Země (konvekční proudění). Pohyb zemských desek souvisí s pohybem magmatu pod nimi. Pokud by se ale teplota magmatu zvýšila, zaniklo by tření, které kontinentální desky unáší a to by stačilo k zastavení celé deskové tektoniky.
„Časový horizont a míra teplotního růstu, i když nepředstavitelné pro lidstvo, nejsou v geologickém měřítku nijak nemyslitelné, zejména v porovnání s tím, o čem vědci dříve tvrdili, že je nutné pro ovlivnění planetární geodynamiky,“ řekl Lenardic. „Potřebné teplo značně přesahuje cokoli, co očekáváme od člověkem vyvolané změny klimatu, ale některé věci, jako sopečná aktivita a změny zářivosti slunce, by mohly takové oteplení způsobit… Přiměřeně velký nárůst sopečné aktivity by mohl vést k zablokování tektonických desek.“
Zdroje:
– Earth and Planetary Science Letters (04.04.2008, A climate induced transition in the tectonic style of a terrestrial planet)
– New Scientist (20.04.2008, Hothouse Earth would halt plate tectonics)
– Rice University (14.05.2008, Hot climate could shut down plate tectonics)
– NASA (Computer Simulated Global View of Venus)
– Wikipedia (List of tectonic plates)
Další články v rubrice:
- Masivní sesuv půdy v Himálajích způsobil bleskové povodně
- Rok 2020 byl v Evropě, Asii a na celé severní polokouli nejteplejší v historii
- Vědci varují před masivním únikem metanu z permafrostu v Arktidě
- Se stoupající teplotou v tropech se bude z půdy uvolňovat více uhlíku
- Jet streamy na obou polokoulích se posouvají k pólům
- Hansen: Oteplování zašlo příliš daleko, musíme snížit koncentraci oxidu uhličitého
- Hansen: Koncentrace oxidu uhličitého nad 350 ppm je nebezpečná
- Globální oteplování spaluje sibiřské lesy